Aby znacząco usprawnić procesy związane z organizacją transportu do Rumunii, musieliśmy poznać ważne aspekty związane z geografią i ograniczeniami w tym kraju. Przygotowaliśmy szereg porad, które będą przydatne podczas organizowania transportu z Polski do Rumunii.
Transport Polska — Rumunia
Główną jednostką geologiczną Rumunii jest krajobraz alpejski, który jest złożony z gór fałdowych o różnym składzie skał. Większość terytorium kraju zajmują wyżyny i góry. Ciekawostką w Rumunii jest jedna z najpiękniejszych dróg świata — Trasa Transfogarska. Ukształtowanie terenu oraz drogi są kręte i strome (szczególnie w terenach górskich). Takie informacje są wartościowe w przypadku transportu ładunków o dużych gabarytach oraz niecodziennej specyfikacji.
W Rumunii wykonujemy transporty do miast takich jak:
- Bukareszt
- Kluż — Napoka
- Timișoara
- Jassy
- Konstanca
- Braszów
- Ploeszti
Docelowo długość sieci rumuńskich autostrad ma wynieść 2229 km. Obecnie istnieje ich 807 km. Przejazd autostradami w Rumunii jest płatny — należy w tym celu zakupić winietę w formie papierowej lub elektronicznej. Warto w tym miejscu nadmienić, że stan rumuńskich dróg jest mało przyjazny dla kierowców.
Porady dotyczące transportu z oraz do Rumunii
Główną ideą w przypadku transportu do Rumunii jest przekazanie kwestii związanych z logistyką w ręce osoby z doświadczeniem w obsłudze kierunku rumuńskiego. Warto także postawić na sprawdzonego przewoźnika oraz firmę z doświadczeniem — taka jak Omida Logistics. Firma, począwszy od pomocy w kompletowaniu dokumentów, po transport i magazynowanie, pomoże dopiąć wszystko na przysłowiowy ,,ostatni guzik”. W transporcie do Rumunii polecamy wykorzystanie transportu drobnicowego i transportu całopojazdowego. Niebawem planowane jest także rozszerzenie usług o transport intermodalny do Rumunii, ponieważ sieć lokalnej kolei jest dobrze rozwinięta.
Ograniczenia prędkości i mandaty w Rumunii
W związku z faktem, że stan rumuńskich dróg jest w nie najlepszym stanie, aby zadbać o bezpieczeństwo kierowców i ładunków należy dostosować się do następujących prędkości na poszczególnych typach dróg:
- 50 km/h w terenie zabudowanym
- 90 km/h poza terenem zabudowanym na drogach jednopasmowych
- 100 km/h poza terenem zabudowanym na drogach dwupasmowych
- 130 km/h na autostradach
Mandaty w Rumunii
Mandaty w Rumunii podzielone są na pięć kategorii, do których przypisane są określone wartości punktowe. Każdy punkt przeliczany jest na odpowiednią sumę pieniędzy, która wynosi około 10% minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 40 RON. Ilość punktów w zależności od kategorii mandatu wynosi:
- Mandat I kategorii – 2-3 punkty karne
- Mandat II kategorii – 4-5 punktów
- Mandat III kategorii – 6-8 punktów
- Mandat IV kategorii – 9-20 punktów
- Mandat V kategorii – 21-100 punktów
Przekroczenie prędkości wiąże się z mandatami kategorii III, IV i V, co odpowiada wartości od 6 do 20 punktów karnych, co przeliczyć można na sumę od 240 do 800 ROA (od 55 do 180 Euro), co w przeliczeniu daje równowartość od 252 zł do nawet 825 zł.