Omida VLS posiada zespół spedytorów wyspecjalizowany w obsłudze ładunków międzynarodowych na trasie Polska - Rumunia i Rumunia Polska.
Sprawdzone rozwiązania oraz stabilny łańcuch dostaw utrzymywany przez zespół Omida na tej trasie pozwala wielu klientom rozwijać biznes i dbać o relacje z kontrahentami znad wybrzeża Morza Czarnego.
Specyfika eksportu i importu Polska - Rumunia
Główną jednostką geologiczną Rumunii jest krajobraz alpejski, który jest złożony z gór fałdowych o różnym składzie skał. Większość terytorium kraju zajmują wyżyny i góry. Ciekawostką w Rumunii jest jedna z najpiękniejszych dróg świata — Trasa Transfogarska. Ukształtowanie terenu oraz drogi są kręte i strome (szczególnie w terenach górskich). Takie informacje są wartościowe w przypadku transportu ładunków o dużych gabarytach oraz niecodziennej specyfikacji.
W Rumunii wykonujemy transporty do miast takich jak:
- Bukareszt
- Kluż — Napoka
- Timișoara
- Jassy
- Konstanca
- Braszów
- Ploeszti
Najważniejsze trasy przebiegające przez Rumunię
Warto zauważyć, że w Rumunii rozwija się budowa nowych autostrad i modernizacja już istniejących dróg, co ułatwia przemieszczanie się po kraju i między krajami sąsiadującymi.
- Autostrada A1 - ta trasa biegnie z północnego zachodu na południowy wschód kraju, łącząc miasta takie jak Oradea, Arad, Timișoara, Sibiu, Pitești i Bukareszt.
- Autostrada A2 - droga biegnie z zachodu na wschód kraju, łącząc stolicę Rumunii — Bukareszt — z Konstancą nad Morzem Czarnym.
- Autostrada A3 - z północy na południe kraju, łącząc Kluż-Napokę, Târgu Mureș i Brașov.
- Autostrada A4 - droga z zachodu na wschód kraju, łącząc Oradeę, Arad i Timișoarę.
- Autostrada A6 - ta trasa biegnie z zachodu na wschód kraju, łącząc Nadlac na granicy z Węgrami z Aradem.
- Droga krajowa DN1 - ta droga biegnie z północnego zachodu na południowy wschód kraju, łącząc Oradeę, Cluj-Napokę, Brașov i Bukareszt.
Docelowo długość sieci rumuńskich autostrad ma wynieść 2229 km. Obecnie istnieje ich 807 km. Przejazd autostradami w Rumunii jest płatny — należy w tym celu zakupić winietę w formie papierowej lub elektronicznej. Warto w tym miejscu nadmienić, że stan rumuńskich dróg jest mało przyjazny dla kierowców.
Porady dotyczące transportu z oraz do Rumunii
Główną ideą w przypadku transportu do Rumunii jest przekazanie kwestii związanych z logistyką w ręce osoby z doświadczeniem w obsłudze kierunku rumuńskiego. Warto także postawić na sprawdzonego przewoźnika oraz firmę z doświadczeniem — taka jak Omida VLS. Firma, począwszy od pomocy w kompletowaniu dokumentów, po transport i magazynowanie, pomoże dopiąć wszystko na przysłowiowy ,,ostatni guzik”. W transporcie do Rumunii polecamy wykorzystanie transportu drobnicowego i transportu całopojazdowego. Niebawem planowane jest także rozszerzenie usług o transport Intermodalny do Rumunii, ponieważ sieć lokalnej kolei jest dobrze rozwinięta.
Ograniczenia prędkości w Rumunii
W związku z faktem, że stan rumuńskich dróg jest w nie najlepszym stanie, aby zadbać o bezpieczeństwo kierowców i ładunków należy dostosować się do następujących prędkości na poszczególnych typach dróg:
- 50 km/h w terenie zabudowanym
- 90 km/h poza terenem zabudowanym na drogach jednopasmowych
- 100 km/h poza terenem zabudowanym na drogach dwupasmowych
- 130 km/h na autostradach
Najważniejsze ośrodki przemysłowe w Rumunii
- Bukareszt — to stolica Rumunii i największe miasto w kraju, gdzie koncentruje się wiele gałęzi przemysłu, w tym przemysł chemiczny, metalurgiczny, spożywczy, tekstylny, maszynowy oraz przemysł motoryzacyjny.
- Kluż-Napoka - miasto w północnej części Rumunii, w którym rozwijają się takie gałęzie przemysłu jak: motoryzacyjny, elektroniczny, chemiczny, spożywczy, drzewny, tekstylny i farmaceutyczny.
- Brașov — centralna części Rumunii, gdzie działa przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, chemiczny, spożywczy oraz przemysł drzewny i meblarski.
- Ploeszti — to miasto położone w pobliżu Bukaresztu, w którym działa przemysł naftowy i petrochemiczny.
- Timișoara — działa tam przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, spożywczy, chemiczny, metalowy i maszynowy.
- Arad — miasto w zachodniej części Rumunii, gdzie działa przemysł maszynowy, elektroniczny, drzewny i spożywczy.
Zaplanuj transport z Rumunii
Obserwujemy potencjał i widzimy stale rosnącą liczbę obsługiwanych transportów w Rumunii. Od lat rozwijamy łańcuchy dostaw i budujemy relacje w tym regionie. W 2022 roku otworzyliśmy spółkę z siedzibą znajdującą się w Timoszoarze, aby jeszcze mocniej zaznaczyć naszą otwartość i zaangażowanie w działania w tym regionie.
Jesteśmy firmą transportową z dużym doświadczeniem i sprawdzonymi procesami zarządzania łańcuchem dostaw. Nasi spedytorzy są do dyspozycji w trakcie wyceny transportu, organizacji i realizacji zleceń w relacji Rumunia — Polska. Jeśli masz pytania dotyczące transportu z Polski do Rumunii lub chcesz uzyskać wycenę dla swojego transportu, zapraszamy do kontaktu z nami poprzez formularz dostępny na naszej stronie. Trafi on do odpowiedniej jednostki przygotowanej do obsługi Twojego ładunku.