Transport Holandia – Polska
Zakres naszych usług obejmuje obsługę na terenie całej Unii Europejskiej, w tym transport do Holandii. Będąc liderem wśród branży TSL, organizowany przez nas transport do Holandii jest bezpieczny i przebiega bezproblemowo. W naszej ofercie znajduje się m.in. transport maszyn, transport ADR, transport dedykowany. Ponad 11-letnie doświadczenie pozwoliło nam stać się jedną z najlepszych firm branży TSL. Koszt transportu ustalamy indywidualnie dla każdego klienta.
Warto zaznaczyć, że polscy przewoźnicy odgrywają dominującą rolę w przewozach drogowych między Polską a Holandią. Polska należy dziś do najważniejszych krajów eksportujących usługi transportowe w Europie – szczególnie w zakresie cross-trade i kabotażu. W relacjach między Niemcami, Francją a Holandią również dominują przewoźnicy z Polski.
Główne kierunki transportu w Holandii
Transport do Holandii realizowany jest w wiele miejsc na całym obszarze kraju, jednak najczęściej docelowymi miejscami transportu są:
- Amsterdam
- Rotterdam
- Utrecht
- Eindhoven
- Almere
Główne destynacje docelowe ładunków oraz miejsca odbioru towarów zlokalizowane są w dobrze skomunikowanych miastach odpowiadających za ponad 70% całego eksportu i importu w Holandii.
Holandia jest strategicznym węzłem logistycznym UE, a port w Rotterdamie stanowi jeden z najważniejszych punktów wejścia i wyjścia towarów z oraz do Europy. Przewozy z Polski do Holandii bardzo często obejmują komponenty przemysłowe i produkty rolno-spożywcze, natomiast z portów holenderskich transportowane są towary importowane z Azji czy USA do Polski i krajów Europy Środkowej.
Transport Holandia
Wieloletnie doświadczenie i rozbudowana flota pozwalają nam realizować transport szerokiego wachlarza towarów z Polski do Holandii. Jako Omida VLS specjalizujemy się w przewozie ładunków należących do kluczowych branż eksportowych. Obsługujemy zarówno ładunki całopojazdowe (FTL), jak i drobnicowe (LTL), dostosowując typ transportu do specyfiki danego towaru.
Transport do Holandii – najczęściej przewożone towary:
- Wyroby przemysłu elektromaszynowego – w tym maszyny przemysłowe, urządzenia elektryczne, części zamienne do maszyn, kotły oraz różnego rodzaju pojazdy.
- Artykuły spożywcze i rolne – mięso, przetwory mięsne, nabiał, alkohole, napoje bezalkoholowe oraz inne produkty rolno-spożywcze cieszące się dużym popytem na rynku niderlandzkim.
- Wyroby przemysłu chemicznego – transportujemy chemikalia przemysłowe, farmaceutyki oraz kosmetyki, również w warunkach specjalnych (np. ADR).
- Materiały budowlane i produkty mineralne – m.in. drewno, wyroby drewnopochodne, tworzywa sztuczne, elementy stalowe i z żeliwa, papier i produkty papiernicze.
- Meble i wyposażenie wnętrz – polskie meble są jednym z najczęściej eksportowanych towarów do Holandii, zarówno do sektora B2B, jak i klientów indywidualnych.
- Towary wysoko przetworzone – w tym zaawansowane technologicznie produkty z sektora clean-tech, bio-tech, med-tech, farmaceutycznego, a także komponenty z branży obronnej.
Omida VLS zapewnia bezpieczny i terminowy transport ładunków wymagających szczególnego traktowania – zarówno pod względem warunków przewozu, jak i dokumentacji. Dla każdego zlecenia oferujemy indywidualne podejście i pełną koordynację logistyczną.
Charakter dróg w Holandii
W Holandii drogi ekspresowe i autostrady mają oznaczenia składające się z liter alfabetu oraz jednej lub dwóch cyfr. Drogi o mniejszym znaczeniu dla branży transportowej oznaczone są trzema cyframi.
Jedną z rzeczy, które szczególnie wyróżniają drogi w Holandii, jest utwardzanie wszystkich dróg: państwowych, krajowych, gminnych czy dojazdowych. Dzięki temu transport jest stabilny nawet w mniej zurbanizowanych rejonach.
Drogi wyposażone są w nowoczesny „cichy” asfalt typu ZOAB (Zeer Open Asfaltbeton), który zapewnia szybkie wchłanianie wody i ogranicza rozpryski. Rozbudowana infrastruktura drogowa zapewnia wysoki komfort i sprawność przejazdów.
Najważniejsze trasy przebiegające przez Holandię
- Autostrada A1 – Amsterdam, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer
- Autostrada A2 – Amsterdam, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Maastricht
- Autostrada A4 – Amsterdam, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam
- Autostrada A12 – Arnhem – granica niemiecka (Emmerich)
- Autostrada A27 – Breda, Gorinchem, Houten, Utrecht
- Autostrada A58 – Tilburg, Breda – granica z Belgią
- Autostrada A67 – Eindhoven – granica z Niemcami (Venlo)
Opłaty drogowe w Holandii
Drogi dla samochodów osobowych są bezpłatne, z wyjątkiem tuneli Dordse Kil i Westerschelde.
Pojazdy powyżej 12 ton muszą posiadać eurowinietę, którą można zakupić:
- na stacjach benzynowych
- w punktach odprawy granicznej
- online: https://www.eurovignettes.eu
Towary eksportowane z Polski do Holandii
Do najczęściej eksportowanych grup towarowych należą:
- Produkty spożywcze, zwłaszcza nabiał (np. Mlekovita)
- Materiały budowlane: okna, drzwi
- Polskie meble do domów i biur
W 2023 roku w transporcie wewnątrz UE zanotowano wzrost przewozów dla:
- urządzeń transportowych (+12,4%)
- mebli (+9,7%)
- węgla i lignitu (+7,6%)
Rosnący udział tych grup w przewozach z/do Holandii warto uwzględnić w planowaniu taboru i strategii handlowej.
Najczęściej transportowane ładunki do Holandii
- Produkty rolne (zboża, oleje roślinne)
- Produkty chemiczne i nawozy
- Paliwa i produkty naftowe
- Maszyny i urządzenia (rolnicze, przemysłowe, medyczne)
Rodzaje transportu
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest transport drogowy, ze względu na sprawne przejazdy przez Niemcy i rozwiniętą infrastrukturę.
W przypadku określonych potrzeb wykorzystuje się również:
W relacji Polska–Holandia dominują trasy długodystansowe (500–1999 km). W 2023 roku w tych segmentach odnotowano spadki wolumenów (odpowiednio -3,6% i -3,8%), co stwarza wyzwania, ale również szanse dla firm, które optymalizują logistykę i wykorzystują przewozy całopojazdowe (FTL).
Mandaty i ograniczenia dla pojazdów ciężarowych
- Teren zabudowany: 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym, drogi ekspresowe, autostrady: 80 km/h
Mandaty za przekroczenie prędkości: od 30€ do 340€
Maksymalne dozwolone obciążenia:
- Pojazdy silnikowe: 2–osiowy: 21,5 t | 3–osiowy: 33 t | 4–osiowy: 43 t
- Przyczepy: 2–osiowe: 20 t | 3–osiowe: 30 t
Dla pojazdów ponadgabarytowych i cięższych niż 50 t należy złożyć podanie o specjalne pozwolenie.
Polska jako największy przewoźnik w UE
W 2023 roku Polska odpowiadała za 20,3% całkowitej pracy przewozowej w UE. Polscy przewoźnicy byli liderami nie tylko w relacji Polska–Holandia, ale również Niemcy–Holandia oraz Belgia–Holandia. Holandia w znacznym stopniu korzysta z usług firm zagranicznych – lokalni przewoźnicy wykonują mniej niż połowę międzynarodowych przewozów.
Zaplanuj transport w relacji z Holandią
Jako firma transportowa z doświadczeniem i rozbudowaną flotą, zapewniamy kompleksową obsługę w przewozach Polska–Holandia. Korzystamy z nowoczesnych narzędzi zarządzania łańcuchem dostaw i optymalizacji tras.
Zachęcamy do kontaktu przez formularz wyceny transportu, który trafi do dedykowanego zespołu spedytorów. Odpowiemy na pytania i przygotujemy indywidualną wycenę.