Transport drobnicowy, zwany potocznie drobnicą, to najpopularniejsza i najtańsza forma transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Proponujemy naszym klientom usługi z branży TSL, polegającej na kompleksowej obsłudze klienta.
Czym jest transport LTL
Transport LTL (Less Truck Load) - Rodzaj transportu nazywany również drobnicowym. Charakteryzuje się on (w przeciwieństwie do FTL) podziałem przestrzeni ładunkowej na towary, które docelowo trafiają do kilku różnych miejsc. Dotyczy towarów, które nie zajmują całej powierzchni ładunkowej, a jedynie jej część. W logistyce transport LTL można spotkać również pod nazwą PTL (Partial Load).
Do czego wykorzystywany jest transport LTL?
Transport LTL jest polecany, zwłaszcza gdy klient ma do przetransportowania określoną ilość towarów. Ten rodzaj transportu jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku drobnych towarów np. kilku palet. Wykorzystuje się go również w przypadku, gdy towar jest zbyt ciężki, by mógł zabrać go kurier, a za mały, by kwalifikować się do transportu FTL. Doskonale sprawdzi się również w przypadku, gdy wysyłany towar nie jest objęty datą przydatności i nie wymaga szybkiego dostarczenia do miejsca docelowego. Transport LTL można więc dopasować do różnych ładunków z różnych branż dostępnych na rynku.
Potencjał transportu LTL jest zauważalna już na przestrzeni ostatnich lat. Jak podaje w swoim raporcie Technavio (firma z branży Market Research Reports), prognozy w latach 2023 - 2027 obrazują znaczący przyrost istotności wykorzystania metody transportu LTL względem pozostałych. Przedstawia to poniższy raport.
Źródło: Prnewswire.com
Transport LTL, FTL - różnice
Podstawową różnicą pomiędzy transportem LTL a transportem całopojazdowym jest charakter przestrzeni ładunkowej. Klient, który zdecyduje się na transport tym sposobem, rezerwuje jedynie część miejsca dostępnego na naczepie. Transportowany towar nie trafia od razu do miejsca docelowego, jak ma to miejsce w transporcie całopojazdowym. Z uwagi na podzieloną przestrzeń ładunkową dla kilku klientów, kierowca musi po drodze zatrzymać się w kilku różnych miejscach, aby wyładować produkty, których transport zlecony został w inne miejsce. Jedną z podstawowych różnic dzielących te rodzaje transportu jest cena, bowiem transport LTL z uwagi na swoją specyfikę, jest bardziej atrakcyjny cenowo.
Wady i zalety transportu LTL
Transport drobnicowy, znany też jako LTL (Less Than Truckload), to model przewozu towarów, w którym różne ładunki od różnych nadawców są łączone w jednym środku transportu. Obecnie transport drobnicowy to popularny sposób przewozu mniejszych ilości towarów, który nie wymaga wynajmu całej ciężarówki. Jak każdy model logistyczny, transport drobnicowy ma swoje zalety oraz wady.
Zalety transportu drobnicowego
Dzięki postępowi technologicznemu i wyjątkowej dbałości o produkty naszych Klientów, transport LTL jest w pełni bezpieczny, dzięki czemu Klient zyskuje gwarancję najwyższej jakości transportu oraz kompleksowości usług podczas całego procesu transportu. Oprócz bezpieczeństwa, które stanowi dla nas priorytetową wartość w przypadku transportu ładunku, transport LTL charakteryzuje się następującymi zaletami:
- Efektywność: Zaraz po bezpieczeństwie, efektywność jest jednym z największych atutów transportu drobnicowego. Koszt przewozu jest dzielony pomiędzy różnych nadawców, którzy umieszczają w naczepie swoje ładunki co sprawia, że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala znacząco zmniejszyć koszty transportu ponoszone przez Klienta.
- Elastyczność: Naczepa transportowa oferuje rozbudowaną możliwość dostosowania ilości przewożonych towarów do rzeczywistych potrzeb. Nie trzeba czekać na skompletowanie całego ładunku w naczepie, aby wykonać transport LTL.
- Usługi Dodatkowe: Jako doświadczeni przewoźnicy proponujemy naszym Klientom dodatkowe usługi takie jak odbiór i dostawa "door-to-door" (od drzwi do drzwi), przechowywanie ładunku w naszym magazynie czasowego składowania oraz śledzenie ładunku w czasie rzeczywistym.
- Dostępność: Transport drobnicowy to powszechnie dostępny sposób transportu, dzięki wielu udogodnieniom oraz pełnej dokumentacji na przestrzeni lat stał się nieskomplikowaną czynnością, która przynosi naszym Klientom wiele korzyści.
Kierowanie się superlatywami tego typu transportu w kontekście konkretnych potrzeb logistycznych staje się więc kluczową kwestią. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować koszty, czas dostawy i specyfikację dotyczącą każdego ładunku.
Wady transportu drobnicowego
- Za jedną z głównych wad transportu drobnicowego należy uznać dłuższy czas przewozu towaru w niż ma to miejsce w przypadku transportu FTL (w transporcie FTL ładunek dostarczany jest bezpośrednio z punktu A do punktu B).
- Wadą może być również fakt, że towar dostarczony od klienta składowany jest początkowo w magazynie, by móc opuścić go wraz z innymi produktami, które zostały nadane w pobliżu danej partii.
- Kompleksowość zarządzania wielu ładunków dodatkowo może wymagać większego nakładu czasu pracy administracyjnej, związanej z koordynacją w relacji między magazynem, a przewoźnikiem.
Pomimo wad takich jak początkowe magazynowanie, czy czas transportu ładunku uważamy, że ilość superlatywów jest wystarczająca, aby zdecydować się właśnie na ten rodzaj transportu ładunku. Należy także przypomnieć, że wycena usługi transportu drobnicowego jest indywidualna w każdym przypadku. Skontaktuj się z nami - wspólnie wynegocjujemy najlepszą stawkę dla Twojego transportu, ustalimy dogodne terminy odbioru towaru, przewidywany termin dostawy oraz poinformujemy o niezbędnych dokumentach związanych z organizacją transportu LTL.