Transport całopojazdowy Full Truck Load - FTL Omida to usługi dedykowane dla klientów, którzy posiadają większą ilość ładunków wypełniających całą przestrzeń ładunkową. Dzięki temu zyskujesz możliwość wyboru najbardziej opłacalnej trasy przejazdu oraz preferencyjne stawki frachtowe. Klienci, którzy wybierają Omida FTL - mają do swojej dyspozycji dedykowanego opiekuna, który zarządza i optymalizuje cały łańcuch dostaw w ramach współpracy.
Zalety transportu całopojazdowego FTL
Wybierając usługę transportu FTL zyskujesz:
- większa przestrzeń ładunkowa
- optymalna trasa
- preferencyjne stawki frachtowe
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w realizacji transportu drogowego FTL. Nasz zespół realizuje usługi transportu całopojazdowego w Polsce i za granicą.
Transport FTL - definicja
Transport ładunkowy to szerokie pojęcie, w które wchodzi wiele rodzajów. Jednym z nich jest Transport FTL
Skrót FTL pochodzi od angielskiego terminu Full Truck Load. Jak sama nazwa wskazuje, jest to transport całopojazdowy, gdzie przestrzeń ładunkowa jest w pełni przeznaczona dla jednego klienta. Charakteryzuje się tym, że zleceniodawca nie płaci za wykorzystaną przestrzeń ładunkową podczas danego transportu (tak jak ma to miejsce w transporcie LTL - drobnicowym), a za całą powierzchnię. Transport FTL wykorzystuje się w sytuacji, gdy ładunek pochodzi od jednego nadawcy i dostarczany jest do danego adresata. Cała przestrzeń nie jest dzielona na wielu dostawców, tak jak ma to zastosowanie w transporcie drobnicowym, tylko w całości zarezerwowana jest dla jednego klienta. W takim przypadku procedura transportu jest uproszczona i przebiega znacznie sprawniej. Zazwyczaj towar zajmuje całą przestrzeń ładunkową. Zwykle w transporcie FTL materiał pakowany jest w kartonowych kontenerach lub skrzyniach. Jednak najpopularniejszą metodą załadunku są palety. Najczęściej do wypełnienia całego pojazdu potrzebne jest 10 palet.
Różnice cenowe pomiędzy FTL a LTL
Można się spodziewać, że z uwagi na przeznaczenie całej powierzchni ładunkowej, transport FTL wiąże się z dużo większymi kosztami. Jednak są wyjątki, kiedy jest on nawet bardziej opłacalny niż transport LTL. Ma to miejsce, na przykład w sytuacji, gdy do transportu są ładunki o dużej wadze. Całkowity koszt transport FTL uzależniony jest od wielkości i wagi towaru oraz od rodzaju danego ładunku i wybranej trasy.
Dla kogo przeznaczony jest transport FTL?
Ten rodzaj transportu charakteryzuje się szybkim przewozem materiałów, z uwagi na to, że jest on przewożony prosto do klienta, zleceniodawca nie musi się martwić o to, że jego ładunek w punktach przeładunkowych zostanie przez pomyłkę wydany niewłaściwemu odbiorcy. Towar jest również dużo mniej narażony na to, że podczas transportu zostanie uszkodzony, ze względu na dużo mniejszy kontakt towaru z człowiekiem (np. przy jego przeładunku), oraz na brak innych towarów w przestrzeni ładunkowej, które mogłyby go uszkodzić. Ten rodzaj transportu jest perfekcyjnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tym, aby ich ładunek szybko dotarł na miejsce. Idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy transportowane są materiały z krótką datą przydatności lub o wysokiej wartości. Zorganizuj transport drogowy FTL dopasowany do branż.
Z takiego rozwiązania często korzystają przedsiębiorcy, którzy zlecają dostarczenie artykułów spożywczych, gdyż zależy im, aby ich ładunek dotarł do miejsca docelowego na czas, ze względu na datę przydatności ich produktów.
Ten rodzaj transportu jest również dużo wygodniejszy dla kierowców, gdyż muszą oni pokonać jedynie drogę z punktu A do punktu B bez konieczności zatrzymywania się po drodze w punktach przeładunkowych, lub u adresatów, których ładunek również przewożą. Z uwagi na to, że ich trasa planowana jest bezpośrednio do celu, przyspiesza to znacznie dostarczenie towarów.