Popularność tej metody transportu w ostatnich latach znacząco wzrosła, nawet pomimo pandemii Covid-19 przewozy Intermodalne są wykorzystywane coraz częściej.
Czym jest transport Intermodalny?
Logistyka transportu Intermodalnego polega na zmianie środka transportu, a swoją innowacyjność zawdzięcza wykorzystaniu jednej jednostki ładunkowej, to jest w naczepie lub w kontenerze. Do transportu intermodalnego wykorzystujemy na krótszych odcinkach transport drogowy, a na dłuższym odcinku transport kolejowy. Za całość usługi odpowiada pojedynczy wykonawca, z którym podpisywana jest jedna umowa. Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym transportem drogowym jest fakt, że normy prawne i przepisy dopuszczają większą ilość przewożonego ładunku z 40 do 44 ton. Generuje to szereg korzyści oraz zalet, które są decydujące podczas wyboru odpowiedniego rodzaju transportu.
Jakie są zalety transportu Intermodalnego?
Transport Intermodalny przede wszystkim pozwala na redukcję kosztów, przez automatyzacje i optymalizacje procesu dostaw. Dlatego, że na transport tego rodzaju składa się transport drogowy, kolejowy oraz morski zapewniamy szybsze i terminowe dostarczenie ładunku na ogromne odległości poza granice kraju. Transport Intermodalny zapewnia przede wszystkim:
- zwiększenie możliwości jednorazowego przewozu większej partii ładunku, nawet 26 ton ładunku w jednym kontenerze,
- zmniejszenie nawet o 50% kosztów transportu na długich trasach,
- stablina cena, która nie ulega sezonowym wahaniom co ułatwia planowanie działalności,
- optymalizacja procesu łańcucha dostaw,
- zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru czy okradzenia towaru. Kontener zamyka załadowcą, a otwiera go dopiero odbiorca. Proekologiczność wynikająca ze zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego wynikającego z mniejszej emisji spalin (aż o 60%) oraz ograniczenia hałasu w obszarach miejskich,
- wzrost bezpieczeństwa na drogach redukując liczbę transportów drogowych o 30% do 2030 roku,
- brak ograniczeń godzinowych i uzależnienia od warunków drogowych,
- nowoczesne opcje dostawy typu „door to door” oraz „just in time”.
Niewątpliwym usprawnieniem, które pozwoli nam obsłużyć większą liczbę ładunków w tym samym czasie, jest zakup 200 dedykowanych naczep do transportu intermodalnego, o którym pisaliśmy już na naszym blogu. Nowością w taborze są zakupione kontenery morskie typu 45' HC, które są najbardziej pojemnym kontenerem na rynku, a sam towar jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią czy potencjalną kradzieżą.
Jakie kierunki obsługujemy podczas transportu Intermodalnego?
Transport Intermodalny oferowany przez Omida Logistics skupia się na terenie Europy, głównie na relacjach między Polską a Niemcami oraz Hiszpanią. Wykorzystujemy nasze firmowe zasoby jak naczepy, kontenery czy dystrybucje magazynów w okolicach Warszawy, Gliwic i Poznania transportując ładunki do Duisburg, do Bettembourg oraz do Barcelony, gdzie niedawno został otwarty nasz nowy oddział specjalizujący się w świadczeniu usług transportu Intermodalnego. Towary naszych klientów możemy odebrać nawet do 300 km od terminali rozładunkowych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Oferując transport Intermodalny poza granicami kraju, wykorzystujemy transport drogowy oraz kolejowy. Te dwa środki transportu mają bezpośredni wpływ na prędkość transportu. Posiadamy auta w miejscowościach w pobliżu terminali, wykorzystywane do transportu pierwszej i ostatniej mili, redukując odległość transportu ładunku do minimum.
Biorąc pod uwagę liczne zalety spedycji mieszanej, zdecydowanie przewyższające jej zalety, nie dziwi fakt, że ta konkretna dziedzina transportu rozwija się w sposób dynamiczny. Aby usprawnić procesy transportowe w Polsce oraz w Europie, zachęcamy do kontaktu mailowego i telefonicznego, a także poprzez formularz przewoźnika dostępny po prawej stronie.