Sprawdź, co warto wiedzieć przed zleceniem transportu i wyjazdem do Mołdawii.
Transport Polska — Mołdawia
Powierzchnia Mołdawii wynosi około 33 846 km². Cechuje się średnio wyżynnym krajobrazem, ciepłym umiarkowanym klimatem i urodzajnymi glebami. . Roślinność Mołdawii odbiega od typowej dla roślinnej środkowej i zachodniej części Europy. Mołdawia nie jest dużym krajem, więc najlepszym środkiem transportu jest transport lądowy. W Mołdawii dostarczamy ładunki do każdego miejsca. Głównymi lokalizacjami w naszych połączeniach są następujące miasta:
- Kiszyniów
- Bielce
- Tyraspol
- Bendery
- Rybnica
- Kaguł
Poruszając się po terenie Mołdawii, warto wspomnieć o stanie dróg, słabym oznakowaniu, a także nieprzestrzeganiu zasad ruchu drogowego przez innych kierowców. Transportując ładunki, należy zwrócić uwagę na przejazd o zmierzchu i nocą, ponieważ na drogach często spotyka się nieoświetlone pojazdy oraz rowerzystów i pieszych (dotyczy to głównie dróg oznaczonych literą R). Na uwagę zasługują drogi oznaczone literą M, które są optymalne do poruszania się, nawet pojazdem z ciężkim ładunkiem. Warto pamiętać, że drogi w Mołdawii są oświetlone jedynie w miastach.
Najważniejsze trasy przebiegające przez Mołdawię
Mołdawia to kraj, przez który przebiegają trasy transportowe łączące Europę Zachodnią i Centralną z krajami Europy Wschodniej i Azją. Do najważniejszych dróg w Mołdawii zaliczamy:
- E87 - Europejska Droga E87 łączy Kijów w Ukrainie z Konstancą w Rumunii, a w Mołdawii przebiega przez stolicę kraju, Kiszyniów.
- E58 - Europejska Droga E58 łączy Odessę na Ukrainie z Kiszyniowem w Mołdawii, a następnie z Bacău w Rumunii.
- E581 - Europejska Droga E581 łączy Bălți w północnej Mołdawii z Odessą na Ukrainie.
- M1 - Główna droga krajowa M1 łączy stolicę Kiszyniów z granicą Rumunii, a następnie z miastami Iași i Suceava w Rumunii.
- M2 - Główna droga krajowa M2 łączy Kiszyniów z Comratem, południową stolicą Autonomicznego Regionu Gagauzji.
- M3 - Główna droga krajowa M3 łączy Kiszyniów z Mohylewem na Białorusi.
- M4 - Główna droga krajowa M4 łączy Kiszyniów z miastem Leușeni na granicy z Rumunią.
- M5 - Główna droga krajowa M5 łączy Kiszyniów z miastem Căușeni na południu kraju.
- M21 - Główna droga krajowa M21 łączy Kiszyniów z miastem Soroca na północy kraju.
- M29 - Główna droga krajowa M29 łączy Kiszyniów z miastem Cahul na południu kraju, na granicy z Rumunią.
Najważniejsze ośrodki przemysłowe w Mołdawii
Mołdawia jest krajem, który nie ma dużego przemysłu w porównaniu z innymi krajami. Niemniej jednak istnieją pewne ośrodki przemysłowe, które przyczyniają się do rozwoju kraju.
- Kiszyniów — stolica kraju i największe miasto Mołdawii. Jest to centrum przemysłowe, które produkuje m.in. produkty chemiczne, maszyny i urządzenia, tekstylia, meble, artykuły spożywcze i napoje.
- Bender — miasto na południu Mołdawii, które jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. W Benderze produkuje się m.in. meble, artykuły spożywcze, materiały budowlane i urządzenia elektryczne.
- Rybnica — miasto położone w północno-wschodniej Mołdawii. Ważny ośrodek przemysłowy. W Rybnicy produkuje się m.in. maszyny i urządzenia, produkty chemiczne, materiały budowlane i artykuły spożywcze.
- Ungheni — miasto na zachodzie Mołdawii, które jest znane z produkcji mebli, artykułów spożywczych i napojów oraz materiałów budowlanych.
- Tighina — miasto położone na południu Mołdawii, które jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. W Tighinie produkuje się m.in. artykuły spożywcze, napoje, materiały budowlane i meble.
Ograniczenia prędkości w Mołdawii
Zły stan dróg jest wyznacznikiem dla ograniczeń prędkości w Mołdawii. Dla wszystkich typów pojazdów na całym terenie kraju obowiązują następujące ograniczenia:
- w terenie zabudowanym 60 km/h,
- poza terenem zabudowanym 90 km/h.
Na terenie Mołdawii należy obserwować znaki drogowe, które mogą zmieniać obowiązujące prędkości na danym obszarze.
Winiety w Mołdawii
Ponieważ Mołdawia nie należy ani do krajów Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen, należy spodziewać się kontroli na granicy wymagającej okazania paszportu. W tym miejscu należy wspomnieć o winietach, których posiadanie na terenie Mołdawii jest obowiązkowe. Kontrole winiet dotyczą wszystkich typów pojazdów i dotyczą wszystkich dróg na terenie kraju. Cena winiety jest proporcjonalna do czasu przebywania samochodu na terenie kraju i wygląda następująco:
- winieta na 7 dni – 4 euro,
- winieta na 15 dni – 8 euro,
- winieta na 30 dni – 16 euro,
- winieta na 90 dni – 45 euro,
- winieta na 180 dni – 85 euro,
- winieta na więcej niż 180 dni – 180 euro.
Winietę można nabyć na przejściach granicznych w wyznaczonych punktach lub samoobsługowych terminalach. Winietę można także nabyć przez internet na oficjalnej stronie z winietami. W przypadku zakupu winiety online należy wydrukować potwierdzenie zakupu, zachować go i okazać dokument w trakcie kontroli.
Jakie usługi transportowe świadczymy w Mołdawii
Proponujemy naszym klientom wybór rodzaju transportu ładunku do oraz z Mołdawii, specjalizując się szczególnie w:
- przewozie materiałów chemicznych,
- transporcie celulozy i wyrobów papierniczych,
- dostarczaniu RTV i AGD,
- świadczeniu usług dostawy automotive,
Mamy możliwość zorganizowania transportu drogowego z Mołdawii do Polski i z powrotem. Zachęcamy do składania zapytań transportowych przez formularz dostępny na naszej stronie internetowej.
Zaplanuj transport z Mołdawii
Jesteśmy Polską Firmą Transportową z dużym doświadczeniem i sprawdzonymi procesami zarządzania łańcuchem dostaw. Nasi spedytorzy są do dyspozycji w trakcie wyceny, organizacji i realizacji zleceń. Jeśli masz pytania dotyczące transportu z Polski do Mołdawii lub chcesz uzyskać wycenę dla swojego transportu, zapraszamy do kontaktu z nami poprzez formularz dostępny na naszej stronie. Trafi on do odpowiedniej jednostki przygotowanej do obsługi Twojego ładunku.