Realizujemy usługi transportowe między Polską, a Łotwą, zapewniając sprawny eksport i import towarów. Dzięki naszemu doświadczeniu i rozbudowanej sieci logistycznej gwarantujemy terminowe i bezpieczne dostawy.
Transport Polska — Łotwa
Rodzaje transportu z Polski na Łotwę i z Łotwy do Polski
Świadczymy różnorodne usługi transportowe dostosowane do potrzeb naszych klientów:
Transport drogowy: Realizujemy przewozy całopojazdowe (FTL) oraz częściowe (LTL), umożliwiając elastyczne rozwiązania logistyczne.
Transport morski: Organizujemy przewozy kontenerowe przez kluczowe porty, takie jak Gdańsk, Gdynia oraz Ryga, Ventspils i Lipawa.
Transport kolejowy: Proponujemy przewozy intermodalne, łącząc transport kolejowy z drogowym, co pozwala na optymalizację kosztów i czasu dostawy.
Łotwa położona w basenie Morza Bałtyckiego to głównie kraj nizinny (aż 57%). Klimat Łotwy jest umiarkowany, przejściowy o cechach morskich na Półwyspie Kurlandzkim i bardziej kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury roczne wahają się pomiędzy 4,5 °C a 6,5 °C (w styczniu od −3 °C na zachodnim wybrzeżu do −7 °C na północnym wschodzie, w lipcu – ok. 17 °C). Dzięki niewielkiej powierzchni i stosunkowo dobrej sieci dróg i autostrad transportujemy ładunki m.in. do:
- Ryga
- Dyneburg
- Lipawa
- Jełgawa
- Jurmała
- Valmiera
Najważniejsze trasy przebiegające przez Łotwę
Na łotewskich drogach panuje niewielki ruch samochodowy. Duże natężenie ruchu dotyczy przeważnie tras tranzytowych i międzynarodowych prowadzących do stolicy. Spory ruch można odnotować na ulicach w większych aglomeracjach miejskich.
- E22 - trasa europejska łącząca Kaliningrad z Kownem. W Łotwie trasa ta przebiega przez Rygę, Jelgawę i Bauskę.
- E67 - trasa europejska łącząca Pragę w Czechach z Kownem na Litwie. W Łotwie trasa ta przebiega przez Rygę, Limbaži i Salacgrīvę.
- A1 - autostrada łącząca granicę z Estonią z Rygą i dalej z granicą z Litwą. Jest to najważniejsza autostrada na Łotwie.
- A2 - autostrada łącząca Rygę z granicą z Litwą. W przyszłości planowana jest dalsza rozbudowa autostrady.
- A3 - autostrada łącząca Rygę z granicą z Litwą, w pobliżu miasta Bauska.
- A4 - autostrada łącząca Rygę z portem lotniczym w Rydze oraz z portem morskim w Windawie.
Zasady ruchu drogowego są podobne do tych obowiązujących w Polsce — obowiązuje ruch prawostronny. Opłaty drogowe są obowiązkowe w przypadku pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Opłaty te można dokonać w formie elektronicznej na stronie, gotówką bądź kartą kredytową w terminalach i biurach ds. Bezpieczeństwa Transportu Drogowego, które znajdują się w większych miastach.
Opłaty drogowe na Łotwie
Korzystanie z dróg na Łotwie jest bezpłatne dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Dla cięższych pojazdów obowiązują opłaty drogowe w formie elektronicznych winiet. Dodatkowo, w okresie od 1 kwietnia do 30 września za wjazd do strefy Jurmały pobierana jest opłata w wysokości 2 EUR.
Ograniczenia prędkości i mandaty na Łotwie
Na Łotwie obowiązują ograniczenia prędkości dopasowane do typu dróg oraz pojazdów.
- Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h dla wszystkich typów pojazdów,
- Poza obszarem zabudowanym limit prędkości dla pojazdów o masie poniżej 7 5t wynosi 90 km/h,
- Pojazdy o masie przekraczającej 7,5t poza obszarem zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.
Warto nadmienić, że od 1 grudnia do 1 marca w pojazdach dostawczych i ciężarowych należy używać opon zimowych. Standardowo, minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich powinna wynosić 1,6 mm i 4 mm w oponach zimowych.
Przekroczenie dozwolonej prędkości skutkuje mandatami, których wysokość zależy od stopnia naruszenia:
- 10–20 km/h: 20 EUR
- 20–30 km/h: 40–80 EUR
- 30–40 km/h: 80–160 EUR
- 40–50 km/h: 160–320 EUR
- powyżej 50 km/h: 240–460 EUR oraz możliwość utraty prawa jazdy do 6 miesięcy.
Ograniczenia transportu na Łotwie dotyczące szczytu komunikacyjnego
Kierowcy samochodów ciężarowych i dostawczych muszą wiedzieć, że w większych miastach (szczególnie w Rydze) obowiązują określone ograniczenia przejazdu z ładunkiem w ramach szczytu komunikacyjnego w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 10:00 i od 16:00 do 19:00. Przy przejazdach przez niektóre mosty, minimalna odległość, jaką należy zachować pomiędzy pojazdami ciężarowymi, wynosi 40 m.
Jakie usługi transportowe świadczymy na Łotwie?
Proponujemy naszym klientom wybór różnego rodzaju transportu do Łotwy. Dopasowujemy się do potrzeb związanych z importem i eksportem, wykorzystując maksymalnie potencjał naszych usług. Na Łotwie specjalizujemy się głównie w:
- przewozie materiałów chemicznych,
- transporcie celulozy i wyrobów papierniczych,
- dostarczaniu RTV i AGD,
- świadczeniu usług związanych z transportem żywności,
- imporcie i eksporcie surowców.
Najczęściej transportowane ładunki do Łotwy
Łotwa to kraj o rozwiniętej gospodarce, zróżnicowanej strukturze eksportu i bogatej infrastrukturze transportowej. Najczęściej transportowane ładunki do Łotwy to:
- Drewno i produkty związane z leśnictwem — drewno jest jednym z najważniejszych surowców eksportowych Łotwy i stanowi około 20% całkowitej wartości eksportu.
- Produkty przemysłowe — w tym głównie maszyny i urządzenia, elektronika, wyroby metalowe, tekstylia i odzież.
- Żywność i napoje — przede wszystkim ryby i produkty rybne, mięso i przetwory mięsne, nabiał i produkty zbożowe.
- Surowce mineralne — głównie rudy metali, w tym miedzi i cynku.
Zaplanuj transport na Łotwę, export oraz import
Jesteśmy firmą transportową z dużym doświadczeniem i sprawdzonymi procesami zarządzania łańcuchem dostaw. Nasi spedytorzy są do dyspozycji w trakcie wyceny, organizacji i realizacji zleceń. Oferujemy naszym klientom szeroką gamę usług transportowych na różnych kierunkach w tym m.in. z Polski do Łotwy. Jeśli masz pytania dotyczące transportu z Polski do Łotwy lub chcesz uzyskać wycenę dla swojego transportu, zapraszamy do kontaktu z nami poprzez formularz dostępny na naszej stronie. Trafi on do odpowiedniej jednostki przygotowanej do obsługi Twojego ładunku.