Transport Polska - Belgia
Belgia jest bardzo ważnym punktem na mapie dla firm transportowych. Związek z tym ma Bruksela, która jest stolicą Unii Europejskiej oraz przynależność Belgii do regionu krajów Beneluksu. Transport ciężarowy do Belgii realizowany jest bardzo często ze względu na jej położenie. Belgia jest znaczącym krajem tranzytowym, a co za tym idzie, często wybieranym kierunkiem transportowym. Spedycja organizowana jest na terenie całego kraju. Docelowymi miejscami przewozu towarów są miasta takie jak Bruksela, Antwerpia, Bastogne, Liege, Brugia czy Mons.
Opłaty drogowe w Belgii
W Belgii obowiązują opłaty drogowe dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Są one pobierane za pośrednictwem systemu poboru opłat drogowych Viapass dla samochodów ciężarowych. Belgia nakłada wysokie kary za nieuregulowanie opłat drogowych, należy zatem pamiętać o sprawdzeniu, czy urządzenie pokładowe do pobierania opłat działa bez zarzutu.
Do weryfikacji opłat na drogach wykorzystywane są trzy różne systemy kontroli:
- Stacjonarny (na płatnych mostach)
- Elastyczny (na przydrożnych konstrukcjach)
- Mobilny (za pomocą pojazdów kontrolnych)
Wysokość pobieranej opłaty zależna jest od liczby przejechanych kilometrów. System poboru opłat obejmuje drogi podlegające wykupieniu eurowiniety w regionach takich jak:
- Flandria
- Walonia
- Bruksela
Jedną ze stron, na której można zakupić eurowiniete w Belgii jest https://www.viapass.be/
Zobacz więcej o opłatach drogowych w Belgii!
Najważniejsze trasy przebiegające przez Belgię
Belgia to ważny węzeł transportowy w Europie, zlokalizowany w centralnej części kontynentu. W kraju istnieją liczne ważne trasy, łączące Belgię z innymi państwami europejskimi.
- Autostrada A1 - łączy Lille we Francji z Brukselą, a następnie kontynuuje swoją drogę na wschód, przechodząc przez Liege i kończąc w nadreńskim porcie Hamburga w Niemczech.
- Autostrada A2 - biegnie z Amsterdamu w Holandii do Luksemburga, przechodząc przez Brukselę i Liège.
- Autostrada A3 - biegnie z Antwerpii na północy Belgii do luksemburskiej granicy, przechodząc przez Brukselę i Liège.
- Autostrada A4 - łączy północną Francję z zachodnią Belgią, przechodząc przez Charleroi, Namur i Liege.
- Autostrada A10 - łączy Brugię z Bratysławą w Słowacji, przechodząc przez Brukselę, Luksemburg i Wiedeń.
- Autostrada A12 - biegnie z Antwerpii do Brukseli, a następnie łączy się z autostradą A4, łącząc się z północną Francją.
- Autostrada E40 - biegnie z Brukseli na wschód, przechodząc przez Liège, a następnie kieruje się na wschód przez Niemcy, Czechy i na dalszy wschód przez Ukrainę.
- Autostrada E411 - biegnie z Brukseli do Luksemburga, przechodząc przez Namur i Arlon.
Towary eksportowane do Belgii z Polski
Belgia jest ważnym krajem na liście wymiany handlowej z Polską. W 2019 roku według danych zgromadzonych przez GUS Belgia zajmowała 11 miejsce wśród partnerów handlowych pod względem wartości obrotów towarowych, w tym 13 miejsce w imporcie.
Towary o najwyższej wartości w polskim eksporcie do Belgii to:
- akumulatory
- samochody
- części i akcesoria do samochodów
- samochody ciężarowe
- autobusy i mikrobusy
- wyroby tytoniowe
- produkty kosmetyczne
- meble
- ogniwa i baterie
- silniki
Towary importowane z Belgii do Polski
Belgia w statystykach GUS obejmuje około 2,3% całego eksportu Polski. Do naszego kraju trafiają głównie ładunki z regionu Flandrii. Około 85% łącznych obrotów między Polską, a Belgią realizowanych jest właśnie z tego regionu.
Import z Belgii do Polski obejmuje wyroby przemysłu chemicznego, wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz artykuły rolno-spożywcze. Do naszego kraju sprowadzamy głównie towary takie jak:
- szczepionki
- mięso
- polimery
- ciągniki
- samochody osobowe
- wyroby ze stali nierdzewnej
- leki
Rodzaje transportu do Belgii
Transport wszelkiego rodzaju między Polską a krajami Beneluksu jest realizowany najczęściej przy użyciu transportu drogowego. Do tej kategorii zalicza się między innymi transport drobnicowy jak i całopojazdowy. Bywają jednak sytuacje, w których ładunek wymaga innego rodzaju transportu. W takich sytuacjach wykorzystywany jest transport lotniczy, morski, kolejowy lub transport Intermodalny w Belgii.
Mandaty i ograniczenia dla samochodów ciężarowych w Belgii
Maksymalna prędkość dla wszystkich pojazdów w Belgii w terenie zabudowanym to 50 km/h. Dla samochodów ciężarowych poza terenem zabudowanym 60 km/h, a na autostradach i drogach szybkiego ruchu 90 km/h. Kary dla kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, mogą sięgać kwot od 50 do nawet 3000 euro. W niektórych sytuacjach, Belgijska policja ma prawo do zatrzymania uprawnień na okres od 8 dni do 5 lat.
Kraje Beneluksu, są integralną częścią transportu międzynarodowego. Polska zajmuje ważne miejsce na liście krajów biorących udział w eksporcie do Belgii. Nasza spedycja posiada dedykowaną jednostkę do realizacji importu i eksportu z Belgii. Zachęcamy do skorzystania z usług transportowych pomiędzy Polską a Belgią, w tym celu można wykorzystać formularz dostępny na naszej stronie internetowej.