Paweł oraz Maciej są inicjatorami projektu Road to Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. W związku z tym postanowiliśmy zadać im kilka pytań, które mogłyby przybliżyć naszym Klientom, jakie usługi oraz jaki rodzaj transportu firma obsługuje w relacji Polska-Ukraina, Ukraina-Polska.
W jaki sposób transportujecie towar do oraz z Ukrainy?
Paweł: Posiadamy szeroki zakres usług transportowych, w tym transport drogowy standardowymi naczepami, cysternami, kontenerami czy w kontrolowanej temperaturze. Ponadto oferujemy przewozy kolejowe w obie strony. Skupiamy się na transportach drogowych i kolejowych, ponieważ połączenia lotnicze między Polską i Ukrainą są niemożliwe z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.
Jaki jest obecnie czas dostawy z Ukrainy do Polski oraz z Polski do Ukrainy?
Paweł: Czas dostawy zależy od pracy na granicy. Przyjmujemy, że czas przewozu od Gdańska do Kijowa wynosi około 4-5 dni roboczych. Czas ten zawiera w sobie ograniczenia związane z pracą kierowców i procedurami celno-podatkowymi.
Jakie korzyści dla Klienta ma Wasza oferta?
Maciej: Jesteśmy doświadczoną firmą, która świadczy usługi transportowe poza Unią Europejską, co wiąże się z posiadaniem obszernej wiedzy dotyczących wszystkich regulacji prawnych, także tych, które są konieczne poza granicami UE. Zapewniamy pełne wsparcie merytoryczne związane z koniecznością wypełnienia niezbędnych dokumentów, a także monitorowanie transportu i wsparcie w rozwiązywaniu problemów logistycznych.
Paweł: Dodatkowo, jeśli istnieje taka potrzeba, to kwestie związane z transportem konsultujemy z weterynarią lub urzędem celnym.
Do kogo dedykujecie te usługi i jakie branże już obsługujecie?
Paweł: Nasza oferta skierowana jest do wszystkich Klientów biznesowych, którzy potrzebują transportu pomiędzy Polską a Ukrainą, bez względu na branżę. Przede wszystkim dedykujemy ją firmom, które mają stały popyt na transport na trasie Ukraina-Europa oraz Europa-Ukraina. Ponadto nasze usługi są także przeznaczone dla przedsiębiorstw, które chcą rozpocząć współpracę z partnerami biznesowymi z Ukrainy. Umożliwiamy rozpoczęcie biznesu dla osób, które nie są zaznajomione z tematem, a chciałyby zostać partnerem biznesowym dla firm w Ukrainie, poprzez możliwość konsultacji oraz świadczenie usług związanych ze skompletowaniem dokumentów.
Maciej: Dedykujemy usługi także klientom z Ukrainy transportującym ziarna i materiały budowlane, ze względu na to, że posiadamy know-how w obsłudze wolumenów masowych. Obsługujemy transport towarów, takich jak: piasek betonowy, cyrkon czy produkty ze słonecznika.
Jakie branże będą potrzebowały Waszych usług w najbliższych miesiącach i dla kogo już tworzycie ofertę dedykowaną?
Paweł: W najbliższych miesiącach przewidujemy zwiększenie zapotrzebowania na transport towarów rolnych, materiałów budowlanych, surowców przemysłowych, a także produktów z gałęzi przemysłu automotive oraz z branży zajmującej się produkcją okien i szyb.
Co przewozicie?
Maciej: Transportujemy towary różnego rodzaju – od materiałów budowlanych i produktów rolnych po surowce przemysłowe. Specjalizujemy się również w transporcie towarów, które są trudne w przewozie, takich jak towary niebezpieczne ADR, towary pod nadzorem weterynaryjnym oraz towary, które wymagają transportu w kontrolowanej temperaturze.
Paweł: Chcemy dostosowywać się do potrzeb Ukrainy. Oprócz transportu towarów handlowych pomagamy również w dostarczaniu pomocy humanitarnej, surowców budowlanych oraz ciężkiego sprzętu na platformach. Jesteśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom i realizujemy je regularnie.
Jakie korzyści oferuje Road to Ukraine dla swoich klientów?
Maciej: Współpracując z nami, nasi klienci zyskują dostęp do transportu poza Unię Europejską oraz pełne wsparcie w kwestiach dokumentacyjnych. Dodatkowo oferujemy wysoką responsywność – wyceny dot. transportu są wysyłane na bieżąco, co w konsekwencji umożliwia szybszą realizację.
Paweł: Mamy również dużą wiedzę i doświadczenie w transporcie towarów do Ukrainy, co pozwala nam na łatwiejsze załatwienie wszelkich formalności związanych z transportem.
Maciej: Co więcej, nasza firma posiada certyfikaty IFS oraz GMP+, potwierdzające nasze zaangażowanie w najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo usług. Certyfikat IFS oznacza spełnienie standardów jakości i bezpieczeństwa żywności, a certyfikat GMP+ jest przyznawany firmom spełniającym wymagania dotyczące bezpieczeństwa pasz. Certyfikaty te pozwalają na monitorowanie zgodności transportu z przepisami dotyczącymi żywności, efektywniejsze wykorzystanie zasobów oraz poszerzenie zakresu przewożonych towarów.
Wasze sukcesy?
Maciej: Obsługa transportowa piasku rutylowego i cyrkonu, które docierają do Polski, a następnie są przeładowywane do Hiszpanii i Włoch. Miesięcznie realizujemy 100 takich transportów, to pokazuje, że jesteśmy skutecznym i sprawdzonym dostawcą rozwiązań logistycznych.
Paweł: Poza naszą działalnością biznesową, angażujemy się również w pomoc humanitarną. Przykładem naszej aktywności w tym zakresie jest transport pomocy humanitarnej do szpitala dziecięcego w Kijowie w trudnych czasach dla Ukrainy. Nasza firma aktywnie działa na rzecz pomocy humanitarnej, gdzie liczy się szybkość działania i odpowiednie doświadczenie.
Road to Ukraine: jaki cel stawiacie sobie jako dział?
Maciej: Naszym celem jest pozyskanie klientów, którzy mają duże wolumeny towarów i potrzebują transportu pomiędzy Polską a Ukrainą, a następnie utrzymanie długoterminowych relacji z nimi.
Paweł: Pamiętam, gdy wybuchła wojna i gospodarka ukraińska spowolniła. Utrzymanie łańcucha dostaw jest zwłaszcza w takiej sytuacji kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia ludzi. Co warto podkreślić, od kilku lat realizujemy transport na Ukrainę, dlatego mogliśmy sprostać oczekiwaniom naszych klientów i kontynuować dostawy w ubiegłym i tym roku. Takie doświadczenie powoduje, że jesteśmy godnym partnerem biznesowym dla wielu polskich i zagranicznych firm. O naszej przewadze stanowi czas – jesteśmy w stanie podjąć towar w ciągu 24-48h, co jest bardzo ważne dla Klientów, którzy rozpoczynają z nami rozmowy handlowe.
Gdzie będzie można Was spotkać w tym roku tj. na jakie targi lub konferencje się wybieracie?
Maciej: Lista wydarzeń, na których planujemy uczestniczyć, obejmuje:
- Transport Logistic Niemcy / Monachium: 9–12 maja, 2023
- Polish Intermodal Polska / Malaszewicze: 13-15 czerwca, 2023
- Intermodal Europe Holandia / Amsterdam: 10-12 października, 2023
- TransLogistica Polska / Warszawa: 7-9 listopada, 2023
Paweł: Zapraszamy do kontaktu i rozmów handlowych na targach branżowych oraz poprzez bezpośredni kontakt z nami.
Dziękujemy za wywiad i życzymy wielu sukcesów!