Transport drogowy w Polsce i Unii Europejskiej jest bardzo dobrze rozwinięty. Odpowiednia infrastruktura drogowa, jasno określone szlaki komunikacyjne to duże udogodnienia dla przewoźników i dystrybutorów. Transport drogowy opiera się na przewozie zróżnicowanych ładunków różnymi typami pojazdów, a oferta naszej firmy zawiera dedykowane usługi dla producentów, dystrybutorów i końcowych klientów.
Jak wygląda proces realizacji transportu drogowego?
Na odpowiednio dobrany proces logistyczny w transporcie drogowym składa się wiele etapów. Każdy z nich jest powiązany z poprzednim. Jest on również tak samo ważny. Od dobrze przeprowadzonego transportu drogowego zależy zadowolenie wszystkich stron umowy przewozowej. Proces logistyczny podczas planowania transportu drogowego składa się następujących elementów:
-
Zgłoszenie transportu, które polega na wstępnej ocenie i scharakteryzowaniu towaru. Ponadto na wczesnym etapie procesu logistycznego ustalane są szczegóły takie jak: miejsce odbioru, metody dostawy, oraz planowanie wszystkich terminów.
-
Wycena transportu, która w dalszym etapie procesu logistycznego jest niezbędna, aby określić szacowaną wartość towaru, długości przewozu i ubezpieczenia. Podczas wyceny należy uwzględnić także odprawy celno-skarbowe i koszty rozładunku i załadunku.
-
Przydzielenie spedytora, czyli opiekuna, który po akceptacji warunków wprowadza zlecenie do systemu teleinformatycznego i wybiera przewoźnika, który zrealizuje zlecenie. Po dokonaniu wyboru spedytor przesyła klientowi informacje dotyczącą pojazdu, jakim transportowany będzie towar oraz numer telefonu do przewoźnika i do kierowcy wraz z wszystkimi informacjami niezbędnymi do przekazania i odbioru towaru.
-
Przygotowanie ładunku i załadunek, powiązane z ustaleniem dnia i godziny dostarczenia ładunku. Przewoźnik otrzymuje list przewozowy, fakturę oraz inne dokumenty niezbędne w trasie, a także wszelkie wytyczne, które pomogą mu we właściwej realizacji zlecenia.
-
Kontrola i transport ładunku, dostarczające informacji o załadunku po dane o dotarciu przewoźnika do celu i rozładunku. Zlecenie kończy się na dostarczeniu towaru w miejsce ustalone w umowie.
-
Komplementacja dokumentacji finalnej, podczas której firma organizująca transport musi otrzymać list przewozowy z potwierdzeniem dostawy, faktury zakupu i dokumenty celne. Po całej procedurze przeprowadzane jest badanie satysfakcji i poziomu zadowolenia z wykonanej usługi.
Dlaczego transport drogowy jest ważny dla Twojej firmy?
Zmiany na lepsze i usprawnienia w transporcie przyniosły korzyści zarówno konsumentom, jak i firmom, ponieważ mogą łatwiej i szybciej przemieszczać swoje towary. Zwiększenie płynności transportu towarów to szansa na duży rozwój przedsiębiorstw, zapewnienie ciągłości dostaw, utrzymanie wysokiego poziomu zatrudnienia w branżach logistycznych i spedycyjnych to klucz do szybkiego wzrostu gospodarczego. Z perspektywy konsumenta szybszy czas dostawy to pozytywna zmiana, a korzystanie z nowoczesnych technologii w firmie transportowej znacząco usprawnia wszystkie procesy logistyczne. Wszystkie te czynniki przekładają się na pozytywne relacje między dostawcami a odbiorcami.
Korzystanie z transportu drogowego wykazuje tendencję wzrostową już od kilku lat. Ciągła rozbudowa i ulepszanie istniejących już szlaków transportowych pozytywnie wpływają na szybkość transportu, mniejsze ryzyko uszkodzenia lub kradzieży, lub zmianę środka transportu jak w przypadku transportu intermodalnego. Transport drobnicowy oraz całopojazdowy to gałęzie transportu odnotowujące stały progres. W każdej polskiej firmie transportowej występuje potrzeba korzystania z takich form transportu, a Omida Logistics to spółka specjalizująca się od ponad 15 lat właśnie w tym obszarze. Rozwijając kolejne łańcuchy dostaw budujemy zaufanie wśród klientów i dynamicznie reagujemy na ich potrzeby.
Jeśli szukasz firmy doświadczonej w transporcie drogowym zapraszamy do kontaktu poprzez zakładkę, lub dzięki wykorzystaniu formularza dostępnego po prawej stronie.