Jakie procesy zachodzą w magazynie sklepu internetowego ?

Jakie procesy zachodzą w magazynie sklepu internetowego ? | Omida Logistics

Czy potrafisz wyszczególnić wszystkie procesy zachodzące w Twoim sklepie internetowym od momentu sprzedaży produktu? Jeśli potrafisz, to w ramach analizy zapisz je, a następnie sprawdź, czy w pełni pokrywają się z tym, co oferujemy w naszym magazynie. Na samym początku zastanówmy się, czym jest proces magazynowania.

Magazynowanie - co to za proces?

Pierwszym krokiem we wdrożeniu się w procesy magazynowe, jest zrozumienie, czym dokładnie jest magazynowanie towarów. Możemy to zdefiniować jako proces lub zestaw czynności związanych z zarządzaniem towarami od ich przyjęcia do momentu, gdy są gotowe do dalszego transportu. W ramach tego procesu należy skupić się na bezpiecznym przechowywaniu towarów zgodnie z określonymi wytycznymi oraz zapewnić płynny przepływ ładunków wewnątrz magazynu, wykorzystując w tym celu narzędzia takie jak system WMS.

Aby bardziej szczegółowo określić główne cele procesu magazynowania, możemy wymienić następujące zadania:

 • Składowanie ładunków z uwzględnieniem rotacji towarów: Magazynowanie polega na odpowiednim przechowywaniu towarów, dbając o regularną rotację zapasów, aby uniknąć przeterminowania produktów.
 • Kompletacja zamówień do dalszego transportu: Jednym z głównych celów magazynowania jest przygotowanie towarów do wysyłki poprzez zbieranie i kompletowanie zamówień klientów.
 • Redukcja kosztów transportu towarów: Efektywne magazynowanie może pomóc w zminimalizowaniu kosztów transportu poprzez optymalizację rozkładu i przygotowanie towarów do przewozu.
 • Wspieranie procesów produkcyjnych: Magazynowanie może wpłynąć na płynność procesów produkcyjnych poprzez zapewnienie ciągłości dostaw surowców i materiałów.
 • Kontrolowanie popytu i podaży: Magazynowanie pozwala na kontrolowanie ilości towarów dostępnych w magazynie, co jest istotne do zaspokojenia zmieniającego się popytu i podaży na rynku.

Aby zapewnić płynny przepływ towarów w magazynie, istotne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad właściwego magazynowania. Dzięki prawidłowej fluktuacji towarów w sprawny sposób może być zorganizowany na przykład transport intermodalny, lub bardziej tradycyjny transport drogowy.

Czym jest magazyn typu e-commerce?

Magazyny dostosowane do obsługi e-commerce różnią się znacząco od tradycyjnych magazynów. Posiadają rozbudowaną ofertę usług dodatkowych zwiększającą wartość produktu w oczach klienta końcowego.

Magazyn e-commerce jest fundamentalnym elementem wejścia na rynek handlu internetowego. Skupia się na organizacji magazynu, zarządzaniu zapasami, planowaniu dostaw i przygotowywaniu zamówień, co ma ogromny wpływ na efektywność obsługi klientów oraz wzrost sprzedaży. Poświęcenie uwagi tematyce magazynowania i jego optymalizacji jest kluczowe.

Efektywne zarządzanie tego typu magazynem pomaga przedsiębiorcom, ponieważ coraz częściej profesjonalne firmy transportowe zajmują się przechowywaniem, kompletacją zamówień i wysyłką, co pozwala na szybszą realizację zamówień i redukcję błędów. Magazyny dystrybucyjne dla e-commerce mogą również przynieść oszczędności, ponieważ koszty usług często są niższe niż utrzymanie własnego magazynu. Dedykowane magazyny dla handlu internetowego stają się kluczowym elementem w łańcuchu dostaw e-commerce.

Sprawdź film, w którym prezentujemy magazyn typu E-commerce w Wypędach!

Więcej na temat różnych typów magazynów oraz zdefiniowania określonych czynności w tradycyjnych magazynach, odsyłamy do naszego artykułu ,,Magazyn — czym jest i jaka jest jego specyfikacja".

Jakie procesy logistyczne występują w magazynie?

W magazynach E-commerce występuje siedem głównych procesów logistycznych: przyjęcie, składowanie, kompletacja, pakowanie, wysyłka oraz zwroty i reklamacje.

Przyjęcie to bardzo złożony proces, znany m.in. z logistyki kontraktowej. Osoba odpowiedzialna za proces przyjęcia przyjmuje, przelicza i sprawdza zgodność towaru z zamówieniem oraz weryfikuje jego stan. Dzieli zbiorcze opakowania na pojedyncze produkty, nakleja etykiety oraz odzyskuje niepełnowartościowe produkty w trakcie wyszukiwania ich i oddzielania od pełnowartościowych, nieuszkodzonych towarów. Magazynier przeprowadza sortowanie według typu i rodzaju produktów oraz dopasowuje odpowiednie strefy składowania dla towarów o różnych gabarytach i przeznaczeniu.

Proces składowania to kolejny etap po przyjęciu towaru do magazynu. Stosowanie różnych technik, metod i stref składowania jest uzależnione od różnorodności asortymentu zgromadzonego podczas przyjęcia. Same regały i półki powinny być dobrane pod kątem wysokości, szerokości i możliwości udźwigu. Zasady składowania oraz odkładania każdego typu towaru na określone wcześniej miejsce powinny być umieszczone w systemie WMS.

Jakie procesy zachodzą w magazynie sklepu internetowego

Kompletacja charakteryzuje się zebraniem towarów znajdujących się w różnych miejscach na magazynie i umieszczeniu ich na specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Aby prawidłowo zarządzać tym procesem, osoba odpowiedzialna za kompletację powinna: aktualizować system, aby wiedzieć o ewentualnych brakach i uszkodzeniach towarów, zastosować kompletację wielu zamówień, oddzielić kompletację jednej sztuki od kompletacji wielu zamówień a sortowanie kilku zamówień, odłożyć do momentu pakowania.

Proces pakowania wiąże się z dostarczeniem towarów do odbiorców, załączeniem faktur i paragonów. Osoba odpowiedzialna za proces pakowania zaczyna od podzielenia zamówienia na paczki opierając się o informacje generowane przez system WMS, który jednocześnie określa typ opakowania, wylicza oczekiwaną wagę paczki i wskazuje magazynierowi produkty, które powinny się w niej znaleźć. WMS zapobiega ewentualnym błędom w dobraniu opakowania do masy produktu. Ponadto dodatkowym zadaniem osoby pakującej jest umieszczenie faktury lub paragonu wewnątrz paczki oraz zastosowanie uniwersalnej etykiety transportowej naklejanej ręcznie, lub automatycznie. Na tym etapie bardzo często dodawane są usługi dodatkowe takie jak inserty, gratisy, certyfikaty i inne wybrane przez markę.

Jakie procesy zachodzą w magazynie sklepu internetowego

Proces wysyłki następuje w momencie, kiedy magazynier zbierze już wszystkie produkty potrzebne do skompletowania zamówienia i spakuje je do jednej paczki, którą uprzednio właściwie oznaczył. W dalszej kolejności przekazuje ją kurierowi lub innemu podmiotowi odpowiedzialnemu za dostarczenie paczki do klienta. Zwroty towarów przysługują każdemu klientowi, który zgłosi szkodę lub zauważy wadę. W przypadku takiego zwrotu działania sklepu internetowego opierają się na logistyce związanej z szybkim przyjęciem zwracanego towaru, zwrocie pieniędzy klientowi, odpowiednim oznakowaniu uszkodzonego towaru oraz jak najszybszym przywróceniu go do obiegu na rynku.

Reklamacja wiąże się z bezpośrednim poinformowaniem sklepu internetowego o fakcie, że klient na swoje żądanie zwraca towar do sprzedawcy lub wykonawcy danej usługi. Sklep internetowy w takim przypadku zaoferować może przede wszystkim wymianę towaru na prawidłowy, naprawę towaru, jeśli ten został uszkodzony w drodze do klienta, jak również całkowity zwrot kosztów — w przypadku kiedy nie można naprawić uszkodzonego towaru lub wymienić go na nowy.

Zalety korzystania z magazynu e-commerce

Przygotowaliśmy specjalny zestaw usług dedykowany sklepom internetowym. Dzięki temu zestawowi zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie na każdym etapie interakcji z klientami - począwszy od procesu sprzedaży, aż po dostawę i obsługę posprzedażową. W ramach naszej oferty oferujemy:

 1. Weryfikację Zamówień: Zapewniamy sprawdzanie zamówień, aby upewnić się, że są one kompletnie i zgodne z oczekiwaniami klienta.
 2. Magazynowanie: Nasza firma oferuje usługi magazynowania, dzięki czemu możesz skorzystać z naszej przestrzeni magazynowej, oszczędzając na kosztach utrzymania własnego magazynu.
 3. Profesjonalne Pakowanie: Dbamy o profesjonalne i bezpieczne pakowanie Twoich produktów, zapewniając, że dotrą one do klientów w idealnym stanie.
 4. Wysyłka po Zoptymalizowanych Kosztach: Dzięki naszym rozwiązaniom logistycznym możemy dostarczać zamówienia klientom przy minimalnych kosztach wysyłki.
 5. Dropshipping: Oferujemy usługi dropshippingu, co oznacza, że możemy dostarczać produkty bezpośrednio do klientów, eliminując potrzebę przechowywania zapasów.
 6. Profesjonalną Obsługę Posprzedażową: Nasz zespół zapewnia profesjonalną obsługę klienta po dokonaniu zakupu, pomagając rozwiązać wszelkie problemy lub pytania.

7 .Obsługę Zwrotów: W razie potrzeby zajmujemy się obsługą zwrotów, zapewniając sprawne i przyjazne klientowi rozwiązania. 8. Raportowanie i Przewidywanie Rozwoju: Dostarczamy raporty i analizy, które pomagają Ci śledzić wyniki sprzedaży i planować rozwój biznesu.

Nasze usługi są dostosowane do potrzeb sklepów internetowych, pozwalając Ci skoncentrować się na rozwoju swojego biznesu, a my zajmiemy się resztą.

Poznaj magazyn e-commerce Omida Logistics!

Mamy nadzieję, że w tym wpisie przekazaliśmy kilka przydatnych informacji o procesach zachodzących w magazynach typu e-commerce. Jesteśmy ciekawi czy treść tego wpisu pokryła się całkowicie z Twoją wiedzą, a jeśli nie — liczymy na to, że zaspokoiliśmy Twój głód pozyskania nowych informacji na temat funkcjonalności magazynów E-commerce. Dowiedz się więcej na naszej stronie Omida Ecommerce!

Przeczytaj również

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie | Omida Logistics

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie

Łańcuch chłodniczy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury.

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna - specjalizuje się w zarządzaniu dostawami, transportem i składowaniem towarów. Optymalizuje łańcuch dostaw, zapewniając efektywność biznesową. Poznaj jej obowiązki i zakres działań.

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje? | Omida Logistics

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje?

Giełda transportowa to specjalizowana platforma online, służąca do wymiany informacji i zawierania transakcji między różnymi podmiotami w branży transportowej.

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą.

Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu Road To Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw towarów na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

 • Transport
 • Logistyka
 • Firma
 • Wycena Transportu
 • Kontakt
  • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.