Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje?

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje? | Omida Logistics

Jest to miejsce, gdzie przewoźnicy, spedytorzy, producenci i handlowcy mogą nawiązywać współpracę w obszarze transportu towarów. W tym artykule wyjaśnimy definicje związane z funkcjonowaniem giełdy transportowej, jej zaletami oraz podamy przykłady ładunków, które mogą być oferowane Klientom za pośrednictwem platformy.

Spis treści:

 • Czym jest giełda transportowa?
 • Jak Powstała Giełda Transportowa?
 • Funkcjonowanie Europejskiej platformy Giełdy Transportowej
 • Zalety giełdy transportowej
 • Technologie wykorzystywane na giełdzie transportowej
 • Przykładowe oferty ładunków na giełdzie transportowej
 • Omida Logistics - odpowiedź na potrzeby Klientów na giełdzie transportowej
 • Podsumowanie

Czym jest giełda transportowa?

Giełda transportowa to zaawansowany cyfrowy rynek, służący jako miejsce wymiany usług między firmami logistycznymi a przewoźnikami. Działa jako interaktywna platforma, na której dostawcy logistyczni mogą zgłaszać dostępność wolnej przestrzeni ładunkowej, a przedsiębiorstwa mogą umieszczać informacje o dostępnych ładunkach. Przydatnym narzędziem w operowaniu na giełdzie transportowej jest platforma Spedify - przeznaczona dla Klientów Omida Logistics, gdzie obsługą zleceń zajmuje się ponad 150 specjalistów z branży TSL.

Stała się nieodzownym narzędziem w dynamicznym środowisku logistycznym, oferując możliwość efektywnej wymiany informacji i realizacji transakcji dotyczących zarówno wolnych ładunków, jak i przestrzeni ładunkowej. To innowacyjne rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorstw transportowych, firm spedycyjnych, a także dla podmiotów produkcyjnych, które są w stanie na bieżąco dostosowywać i optymalizować swoje operacje logistyczne.

W efekcie giełda transportowa umożliwia uczestnikom branży szybkie i efektywne zarządzanie zasobami transportowymi oraz ładunkami, dopasowując oferty popytu i podaży w czasie rzeczywistym, co prowadzi do optymalizacji procesów i zwiększenia wydajności operacyjnej w łańcuchu dostaw.

Jak Powstała Giełda Transportowa?

Giełda transportowa powstała jako odpowiedź na rosnące potrzeby rynku transportowego. Początkowo, transakcje i organizacja transportu były realizowane głównie telefonicznie lub mailowo, co było czasochłonne i niewydajne. Rozwój technologii informacyjnych oraz rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe doprowadziły do powstania pierwszych platform online umożliwiających łatwiejsze zarządzanie transportem.

 1. Rozwój Technologii: Rozwój Internetu i technologii komunikacyjnych umożliwił stworzenie platform online.
 2. Potrzeba Optymalizacji: Rośnie zapotrzebowanie na szybkie i efektywne zarządzanie transportem.
 3. Globalizacja: Wzrost handlu międzynarodowego wymusił poszukiwanie nowych rozwiązań logistycznych.
 4. Integracja Rynku: Potrzeba połączenia różnych uczestników rynku transportowego w jednym miejscu.

W wyniku tych zmian powstały różne platformy giełd transportowych, które zaczęły oferować swoje usługi na różnych rynkach, umożliwiając firmom efektywne zarządzanie transportem i logistyką w nowoczesny i zoptymalizowany sposób.

Funkcjonowanie Europejskiej platformy Giełdy Transportowej

Europejska platforma giełdy transportowej to online'owy system, który pozwala na połączenie ofert oraz zapytań pomiędzy różnymi firmami działającymi w branży transportowej na terenie Europy. Działa na podobnych zasadach, co ogólnoświatowe platformy, ale koncentruje się głównie na rynku europejskim, co pozwala na lepsze dostosowanie się do specyficznych potrzeb i regulacji obowiązujących na tym rynku.

Funkcje Europejskiej Platformy Giełdy Transportowej:

 • Połączenie rynku: Łączy przewoźników, spedytorów oraz firmy produkcyjne i handlowe działające w Europie.
 • Publikowanie ofert: Firmy mogą publikować oferty transportowe oraz przesyłki, a użytkownicy mogą przeglądać dostępne oferty i nawiązywać współpracę.
 • Negocjacje i Umowy: Umożliwia negocjacje warunków i zawieranie umów transportowych online.
 • Kompatybilność z regulacjami: Dostosowuje się do europejskich regulacji i standardów, co ułatwia prowadzenie działalności na terenie UE.
 • Wielojęzyczność: Często obsługuje wiele języków, co ułatwia komunikację pomiędzy firmami z różnych krajów.

Korzyści z Korzystania:

 • Dostosowanie do potrzeb rynku europejskiego: Skoncentrowanie na Europie pozwala na lepsze zrozumienie i spełnienie potrzeb firm działających na tym rynku.
 • Oszczędność czasu i kosztów: Efektywność w łączeniu ofert z zapytaniami umożliwia zoptymalizowanie kosztów oraz czasu potrzebnego na organizację transportu.
 • Bezpieczeństwo: Weryfikacja użytkowników oraz dostosowanie do europejskich standardów prawnych zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
 • Dostęp do szerokiego rynku: Dostęp do wielu ofert transportowych oraz możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych partnerów.

Zalety korzystania z giełdy transportowej

Aktualnie, giełdy transportowe operują głównie w przestrzeni online, co nie tylko upraszcza procedury transakcyjne, ale także wszystkie procesy związane z realizacją usług transportowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dopasowanie odpowiedniego pojazdu do rodzaju towaru, a także odnalezienie ładunku, który najlepiej odpowiada posiadanym środkom transportu. Już w początkowej fazie, przewoźnicy mają możliwość skorzystania z narzędzi kalkulacyjnych, które umożliwiają oszacowanie rentowności wybranej trasy. Omida Logistics oferuje profesjonalną wycenę transportu oraz dużą dostępność usług wraz z ich szybką realizacją, ponieważ po stronie przewoźnika czeka ponad 150 osób, które przyjmują i obsługują zamówienia.

Wielu operatorów giełd transportowych przyjmuje model aukcyjny. Taki format umożliwia negocjowanie cen, co może prowadzić do identyfikacji najkorzystniejszych ofert transportowych. Jest to wyjątkowo atrakcyjne dla załadowców, którzy dzięki temu mogą nabywać przestrzeń ładunkową w sposób zarówno ekonomiczny, jak i elastyczny.

Korzystanie z nowoczesnych platform giełdowych oferuje użytkownikom możliwość szybkiego dostosowywania się do bieżących warunków rynkowych oraz negocjowania najlepszych warunków transakcji, co przekłada się na bardziej efektywne i elastyczne zarządzanie działalnością w branży transportowej.

Technologie wykorzystywane na giełdzie transportowej

Technologie odgrywają kluczową rolę w działaniu giełd transportowych, umożliwiając efektywną komunikację, wymianę informacji, oraz zarządzanie procesami transportowymi. Poniżej przedstawione są różne technologie wykorzystywane w giełdach transportowych:

 1. Platformy Online: Większość giełd transportowych działa jako platformy internetowe, umożliwiając użytkownikom dostęp do usług i informacji przez przeglądarkę internetową lub aplikacje mobilne.

 2. Systemy Zarządzania Bazą Danych: Zaawansowane systemy DBMS umożliwiają skuteczne przechowywanie, zarządzanie i przetwarzanie ogromnych ilości danych związanych z ofertami, transakcjami, oraz użytkownikami.

 3. Sztuczna Inteligencja i Analiza Danych: Algorytmy ML i AI są wykorzystywane do analizowania danych i przewidywania trendów rynkowych, a także do automatyzacji różnych procesów, takich jak negocjacje cenowe czy dopasowywanie ofert.

 4. Blockchain: Technologia blockchain może być używana do zapewnienia przejrzystości, bezpieczeństwa, i niezmienności informacji oraz umów zawieranych na platformie.

 5. APIs i Integracje: APIs umożliwiają integrację z innymi systemami, takimi jak systemy zarządzania flotą, platformy e-commerce, czy systemy płatności online, co pozwala na bardziej zintegrowane i efektywne działanie.

 6. Komunikacja w Czasie Rzeczywistym: Technologie komunikacji w czasie rzeczywistym, takie jak czaty online i wideokonferencje, umożliwiają błyskawiczny kontakt między różnymi uczestnikami rynku.

 7. Mobilność i Dostępność: Aplikacje mobilne i responsywny design stron internetowych umożliwiają użytkownikom dostęp do platformy z dowolnego urządzenia i miejsca.

 8. Systemy Oceny i Recenzji: Systemy rankingowe i recenzje od użytkowników pomagają budować zaufanie i przejrzystość na platformie, umożliwiając uczestnikom podejmowanie lepiej poinformowanych decyzji.

 9. Automatyzacja Procesów: Różne narzędzia i technologie są używane do automatyzacji procesów takich jak fakturowanie, dokumentacja transportowa, oraz monitorowanie przesyłek.

 10. Technologie GPS i Monitorowanie: Technologie lokalizacyjne pozwalają na śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym, co zwiększa kontrolę i zarządzanie procesami transportowymi.

 11. Zabezpieczenia i Ochrona Danych: Zaawansowane technologie bezpieczeństwa chronią dane użytkowników i informacje przedsiębiorstw przed nieuprawnionym dostępem, utratą i cyberatakami.

Każda z tych technologii wnosi istotny wkład w działanie giełd transportowych, umożliwiając im dostarczanie bardziej zaawansowanych, efektywnych, i bezpiecznych usług dla wszystkich uczestników rynku transportowego.

Przykładowe oferty ładunków na giełdzie transportowej

Na giełdzie transportowej można spotkać różnorodne oferty ładunków. Wykorzystywane są one zarówno podczas organizacji transportu intermodalnego, transportu drogowego lub morskiego. Poniżej znajdują się przykładowe obszary, które Omida Logistics posiada w swojej ofercie:

Omida Logistics - odpowiedź na potrzeby Klientów na giełdzie transportowej

Omida Logistics, z myślą o maksymalizacji wartości dostarczanej Klientom stworzyła rozbudowany proces opracyjny dotyczący oraz szeroka oferta sprzedażowa marki stała się głównym wyróżnikiem wśród Klientów giełdy transportowej. Dzięki takim działaniom, Omida Logistics może skutecznie docierać do Klientów giełdy transportowej i zaspokajać ich potrzeby w branży TSL, jednocześnie budując pozytywny wizerunek marki Omida Logistics.

Omida Logistics jest częścią Omida Group - Integratora logistycznego o globalnym zasięgu. Omida Logistics uzupełnia ofertę całej grupy o ważny aspekt jakim jest dostępność usług w branży TSL wykorzystywanych w transporcie wszelkiego rodzaju ładunków.

Podsumowanie

Giełdy transportowe to innowacyjne platformy online, stanowiące centralne miejsce wymiany usług między firmami logistycznymi a przewoźnikami. Umożliwiają one efektywną wymianę informacji oraz realizację transakcji dotyczących wolnych ładunków i przestrzeni ładunkowej, oferując szeroki wybór oraz elastyczność w dopasowywaniu ofert. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii oraz modelu aukcyjnego, użytkownicy mogą negocjować ceny i warunki, co jest korzystne zwłaszcza dla załadowców. Użytkowanie giełd transportowych przynosi wiele korzyści, takich jak: optymalizacja procesów, automatyzacja, transparentność, dostęp do rynku i sieci kontaktów oraz zwiększona kontrola nad operacjami logistycznymi.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat korzyści wynikających z korzystania z giełd transportowych lub jesteś zainteresowany skorzystaniem z jednej z usług marki serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami poprzez wycenę swojego transportu.

Przeczytaj również

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie | Omida Logistics

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie

Łańcuch chłodniczy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury.

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna - specjalizuje się w zarządzaniu dostawami, transportem i składowaniem towarów. Optymalizuje łańcuch dostaw, zapewniając efektywność biznesową. Poznaj jej obowiązki i zakres działań.

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą.

Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu Road To Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw towarów na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska.

Wywiad: Omida Logistics — Transport kolejowy towarów między Chinami a Europą. | Wywiad z Jakubem i Maciejem, którzy są odpowiedzialni za przewóz ładunków transportem kolejowym na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Transport kolejowy towarów między Chinami a Europą. | Wywiad z Jakubem i Maciejem, którzy są odpowiedzialni za przewóz ładunków transportem kolejowym na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny.

Wywiad z Jakubem i Maciejem, którzy są odpowiedzialni za przewóz ładunków transportem kolejowym na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

 • Transport
 • Logistyka
 • Firma
 • Wycena Transportu
 • Kontakt
  • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.