Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics
firmy logistyczne uslugi magazynowania

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu sprawnie zarządzany przepływ towarów od producenta do konsumenta jest kluczowym elementem sukcesu. To właśnie tutaj firma logistyczna wkracza na scenę, oferując kompleksowe rozwiązania, które zapewniają optymalizację procesów logistycznych. Usługi logistyczne mogą obejmować zarówno transport i magazynowanie, jak i zarządzanie zapasami, pakowanie i przetwarzanie zamówień.

Spis treści:

 1. Co zalicza się do obszaru działań logistycznych?

 2. Charakterystyka firmy logistycznej

 3. Jakie usługi logistyczne świadczy firma logistyczna?

 4. Jakie środki transportu obsługuje firma logistyczna?

 5. Centrum logistyczne w Twoim mieście!

W artykule przeczytasz między innymi o tym:

- Co zalicza się do obszaru działań logistycznych?
- Czym zajmują się firmy logistyczne?
- Dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonego partnera?

Firma logistyczna - czym jest

Co zalicza się do obszaru działań logistycznych?

Obszar działań logistycznych obejmuje szeroki zakres czynności związanych z zarządzaniem i koordynacją procesów dostaw, składowania, transportu i obsługi towarów. Firma logistyczna zajmuje się kompleksowym planowaniem, organizacją i kontrolą tych działań, aby zapewnić optymalizację łańcucha dostaw i zwiększyć efektywność biznesową. Dzięki profesjonalnemu podejściu do zarządzania zapasami, transportem, magazynowaniem i obsługą klienta firma logistyczna doskonale wspiera rozwój przedsiębiorstw i umożliwia skuteczną dystrybucję towarów na rynku.

Charakterystyka firmy logistycznej

Firmy logistyczne odgrywają kluczową rolę w globalnej gospodarce, umożliwiając efektywny przepływ towarów i usług między firmami i konsumentami na całym świecie. Każdy operator logistyczny posiada odrębną charakterystykę. Usługi oraz dedykowane rozwiązania logistyczne, jakie firma logistyczna przedstawia swoim klientom, stanowią pewien rodzaj wyróżnika na tle konkurencji opartej o podobne rozwiązania. Spośród wielu rodzajów firm logistycznych możemy sklasyfikować te najbardziej podstawowe:

 • Firmy spedycyjne, które zajmują się organizacją transportu towarów. Mogą korzystać z różnych środków transportu, takich jak transport drogowy, samolotowy, morski czy kolejowy. Aby dostarczyć towary na czas. Stosowane są także rozwiązania logistyczne oparte o transport intermodalny, który łączy wiele środków transportu podczas jednej operacji logistycznej.

 • Firmy kurierskie i dostawcze zapewniające szybki, lokalny transport towarów, często w ramach tego samego dnia.

 • Firmy magazynowe, które przechowują towary na rzecz innych firm. Firmy te często oferują usługi takie jak pakowanie, etykietowanie i dystrybucja. Logistyka magazynowa potrzebuje nowoczesnych centrów logistycznych i magazynów czasowego składowania, takich jak nasz magazyn w Wypędach.

omida-intermodal-magazyn

 • Firmy 3PL (Third-party logistics), czyli firmy, które oferują kompleksowe usługi logistyczne, od transportu i magazynowania po zarządzanie zapasami i obsługę klienta.

 • Firmy 4PL (Fourth-party logistics) zarządzające logistyką, ale również koordynujące i nadzorujące całą sieć dostaw, często korzystające z technologii do analizy i optymalizacji łańcucha dostaw.

 • Firmy 5PL (Fifth-Party Logistics) działają jako strategiczni doradcy dla klientów, zajmując się kompleksowym zarządzaniem łańcuchem dostaw. To określenie jest stosunkowo mniej powszechne i różnie interpretowane w branży logistycznej. Firma 5PL może angażować się w projektowanie strategii logistycznych, analizowanie danych, koordynowanie działań i monitorowanie wydajności, a także integrować różne systemy logistyczne w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Omida magazyn

Jakie usługi logistyczne świadczy firma logistyczna?

Firma logistyczna może oferować szereg różnych usług, które są skierowane do zarządzania i optymalizacji przepływu towarów od punktu początkowego do końcowego. Za same działania, a także pośrednio efekt finalny oferowanych usług logistycznych odpowiada szereg procesów i osób odpowiedzialnych za dany proces — wszystko po to, by obsługa logistyczna firm stała na jak najwyższym poziomie. Obecnie świadczymy usługi logistyczne obejmujące:

 • Transport towarów obejmujący transport drogowy, morski, lotniczy lub kolejowy.

 • Usługi magazynowania, które umożliwiają przechowywanie towarów w bezpiecznych, regulowanych i monitorowanych warunkach.

 • Zarządzanie zapasami, czyli działania polegające na śledzeniu towarów i zapewnieniu, że są one dostępne, gdy są potrzebne.

 • Pakowanie i przetwarzanie obejmujące kompleksową obsługę klienta polegającą na pakowaniu, etykietowaniu i przygotowywaniu towarów do wysyłki.

 • Zarządzanie łańcuchem dostaw: Jako doświadczona firma transportowa i logistyczna oferujemy kompleksowe usługi zarządzania łańcuchem dostaw, które mogą obejmować planowanie, wdrażanie i kontrolowanie skuteczności przepływu towarów.

 • Usługi logistyczne oparte na technologii, które wykorzystują systemy zarządzania magazynem (WMS), systemy zarządzania transportem (TMS) i oprogramowanie do analizy danych, aby optymalizować swoje operacje.

Poniżej prezentujemy film, w którym Piotr Przybylski - Dyrektor Logistyki Omida Logistics opowiada o powstaniu magazynu E-commerce w Wypędach, w którym zarządzanie łańcuchem dostaw i usługi logistyczne oparte o najnowsze technologie stoją na najwyższym poziomie.

Jakie środki transportu obsługuje firma logistyczna?

Firmy logistyczne, szczególnie firmy międzynarodowe mogą obsługiwać różne środki transportu w zależności od zakresu transportu, rodzaju towarów, które są przewożone, i odległości, jaką muszą one pokonać. Doświadczone firmy logistyczne mogą dostosowywać swoje usługi do specyficznych potrzeb klienta, biorąc pod uwagę takie czynniki jak koszt, czas dostawy, bezpieczeństwo i wpływ na środowisko. Wszystko to wpływa bezpośrednio na jakość świadczonych usług. Do każdego typu ładunku dopasowujemy indywidualnie rodzaj transportu i najlepszy model transportowy.

firmy logistyczne uslugi magazynowania

Centrum logistyczne w Twoim mieście!

Centrum logistyczne to strategicznie położony obiekt, który służy jako węzeł w sieci dystrybucyjnej firmy. W całej Polsce i w międzynarodowych oddziałach nasi klienci mogą doświadczać kompleksowej usługi logistycznej z branży TSL. Jako specjaliści od organizowania transportu międzynarodowego na wielu kierunkach, klientom oferujemy transport każdego rodzaju ładunku. Usługi transportu, jakie są przez nas świadczone, odpowiadają zapotrzebowaniu z zakresu nowoczesnych działań logistycznych opartych m.in. o obsługę celną, obsługę procesu logistycznego, usługi spedycyjne i realizację zamówień.

Odwiedź zakładkę związaną z usługami transportowymi. W zakładce tej można znaleźć szczegółowo opisane rodzaje transportu oraz ich zalety. Dzięki takiemu streszczeniu wszystkich rodzajów transportu, w łatwy sposób można dobrać usługę do własnych potrzeb. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu za pomocą naszego formularza osadzonego po prawej stronie. Z wielką chęcią odpowiemy na wszystkie pytania związane z dziedziną transportu, logistyki i spedycji.

Przeczytaj również

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie | Omida Logistics

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie

Łańcuch chłodniczy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury.

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje? | Omida Logistics

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje?

Giełda transportowa to specjalizowana platforma online, służąca do wymiany informacji i zawierania transakcji między różnymi podmiotami w branży transportowej.

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą.

Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu Road To Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw towarów na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska.

Wywiad: Omida Logistics — Transport kolejowy towarów między Chinami a Europą. | Wywiad z Jakubem i Maciejem, którzy są odpowiedzialni za przewóz ładunków transportem kolejowym na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Transport kolejowy towarów między Chinami a Europą. | Wywiad z Jakubem i Maciejem, którzy są odpowiedzialni za przewóz ładunków transportem kolejowym na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny.

Wywiad z Jakubem i Maciejem, którzy są odpowiedzialni za przewóz ładunków transportem kolejowym na trasie Chiny-Europa oraz Europa-Chiny.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

 • Transport
 • Logistyka
 • Firma
 • Wycena Transportu
 • Kontakt
  • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.