Statystyki Transportu Intermodalnego

Statystyki Transportu Intermodalnego | Omida Logistics
Statystyki transportu intermodalnego - Omida Logistics

Transport Intermodalny pozwala tworzyć nowoczesne łańcuchy transportowe łączące co najmniej dwa rodzaje transportu w jeden system. Statystyki transportu intermodalnego pozwalają zobrazować, jak na przestrzeni lat zmienia się ta metoda transportu.

Podsumowanie transportu intermodalnego w liczbach według GUS za 2021 rok

Koncepcja transportu intermodalnego oparta jest na węzłach stanowiących punkty styku różnych gałęzi transportu uczestniczących w przemieszczaniu towarów bez zmiany jednostki ładunkowej. Im większa liczba węzłów (terminali lądowych i lądowo-morskich), tym łatwiejszy jest dostęp do sieci połączeń oferujących przeładunki ładunków. Z danych GUS na terenie Polski w 2021 r. zlokalizowanych było 39 aktywnych terminali intermodalnych służących do przeładunku, z czego:

  • 4 obsługiwały przesyłki morze-kolej, morze-droga (terminale morskie),
  • 35 obsługiwało przesyłki kolej-droga (terminale lądowe).

Pozostałe dane takie jak rozmieszczenie terminali intermodalnych, urządzenia przeładunkowe w terminalach, a także struktura ładunków w kontenerach przewiezionych do/z terminali intermodalnych według grup ładunków znajduje się w raporcie stworzonym przez GUS, który dostępny jest na oficjalnej stronie GUS powiązanej z transportem.

Transport ekologiczny - Omida Logistics

Ekologia w transporcie

Ekologia w transporcie to pojęcie, które podobnie jak transport intermodalny nabiera coraz większego znaczenia w branży TSL. Istnieje kilka koncepcji, które odpowiednio wprowadzone i zastosowane mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, a tym samym wpływać pozytywnie na jakość powietrza i środowisko. Transport drogowy dąży do wdrażania nowoczesnych technologii, które pozwolą na efektywniejsze rozplanowanie dostawy towarów, co znacznie zredukuje liczbę kursów. Uwzględniając aspekty dążące do redukcji emisji CO2, na pewno innowacyjne okaże się unowocześnianie floty transportowej. Mowa tutaj o zakupie odpowiednich samochodów, które będą wyposażone w katalizatory platynowe, a także silniki, które zużywają znacznie mniej paliwa. W tym miejscu warto nadmienić, że niektóre kraje wprowadzają już nowoczesne samochody dostawcze. Szwecja zdecydowała się na autonomiczne pojazdy Volvo Vera, o których pisaliśmy na stronie transport Polska — Szwecja. Dzięki działaniom proekologicznym Omida Group stała się laureatem Gryfa Gospodarczego 2022.

Branża transportu stoi przed podjęciem ważnych decyzji w kierunku dalszego rozwoju. W celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do biosfery powinno ograniczyć się użycie pojazdów zasilanych paliwami oraz zmodernizować całą gałąź pojazdów dostawczych. Rozwijać powinien się także sektor transportu intermodalnego, który ma bezpośredni wpływ na ekologię. Transport intermodalny pozwala bowiem zredukować emisję szkodliwych substancji dla naszego zdrowia oraz dla naszej planety nawet o 60%. ]

Przeczytaj również

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie | Omida Logistics

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie

Łańcuch chłodniczy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury.

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna - specjalizuje się w zarządzaniu dostawami, transportem i składowaniem towarów. Optymalizuje łańcuch dostaw, zapewniając efektywność biznesową. Poznaj jej obowiązki i zakres działań.

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje? | Omida Logistics

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje?

Giełda transportowa to specjalizowana platforma online, służąca do wymiany informacji i zawierania transakcji między różnymi podmiotami w branży transportowej.

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą.

Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu Road To Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw towarów na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

  • Transport
  • Logistyka
  • Firma
  • Wycena Transportu
  • Kontakt
    • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.