Wywiad: Robert Pikus o planach dotyczących rozwoju Inicjatywy Integratora Logistycznego

Wywiad: Robert Pikus o planach dotyczących rozwoju Inicjatywy Integratora Logistycznego | Omida Logistics
Robert Pikus Chief Strategy Officer OMIDA Group

W dzisiejszym wywiadzie z serii #OmidaBiznes mieliśmy przyjemność porozmawiać z Robertem Pikusem, który niedawno dołączył do struktury OMIDA Group, na stanowisku Chief Strategy Officer. Jesteśmy zaintrygowani, jakie czynniki przyciągnęły Roberta do naszej marki oraz jakie ma plany dotyczące rozwoju naszej grupy i Inicjatywy Integratora Logistycznego. Zapraszamy do przeczytania artykułu, aby poznać więcej szczegółów na ten temat.

Co Ci się najbardziej spodobało w marce OMIDA Group i dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do naszej grupy?

Robert: To, co mnie zachęciło to konkretna rozmowa z Markiem Rostkowskim i Bartkiem Glinką. Precyzyjnie i szczerze przyznali, na jakim etapie rozwoju jest obecnie OMIDA Group i jakie wyzwania stoją przed tą marką. Okazało się, że akurat są to obszary, w których się specjalizuję i wiem, że mogę wnieść wartość dodaną do tego projektu. Po przedstawieniu mojego podejścia do dalszego rozwoju dość szybko doszliśmy do porozumienia i ustaliliśmy plan działania.

Jaki jest główny cel długoterminowej strategii OMIDA Group? Jak zamierzasz wdrożyć i rozwijać tę strategię?

Robert: Głównym celem długoterminowej strategii każdej spółki, z którą byłem związany, zawsze było zwiększenie jej wartości. W przypadku OMIDA Group jest dokładnie tak samo. Każda spółka rządzi się swoimi prawami, jednak wzór na wzrost wartości w określonym terminie zawsze jest podobny. Patrząc na obecną strukturę, wiem, że wiele możemy osiągnąć poprzez integrację procesów wewnątrz grupy i ustawienie sobie konkretnych celów biznesowych. Niebagatelne znaczenie powinien mieć tutaj efekt synergii pomiędzy spółkami z Grupy, a poprzez dalszą konsolidację branży i wzrost naszego udziału rynkowego również efekt skali.

W jaki sposób zamierzasz przyczynić się do rozwoju inicjatywy Integratora Logistycznego w ramach OMIDA Group?

Robert: Chciałbym wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w branży inwestycyjnej. Inicjatywa Integratora Logistycznego opiera się na konsolidacji branży, czyli poszukiwaniu ciekawych okazji inwestycyjnych w postaci spółek lub zorganizowanych zespołów, które chciałyby do nas dołączyć. Moim zadaniem jest zidentyfikować takie podmioty, sprawiedliwie i precyzyjnie wycenić aktywa, które wnoszą, zachęcić je do współpracy kapitałowej z Grupą i sprawnie domknąć negocjacje. Czyli dokładnie to, czym jest proces M&A.

Jakie były najciekawsze projekty, w których brałeś udział w obszarze M&A?

Robert: Niestety nie jestem uprawniony do podawania konkretnych nazw, więc mogę powiedzieć tylko tyle, że najciekawszy był ten, który zarówno rozpoczął się, jak i zamknął w Sopockim SPATiFie. A rozpoczął się od spisania warunków transakcji na papierowej serwetce. Była to inwestycja, która sprawiła mi najwięcej satysfakcji i najwięcej mnie nauczyła. W czasie, gdy byłem za nią odpowiedzialny, przejęliśmy i zintegrowaliśmy osiem innych spółek działających w Europie Środkowo-Wschodniej, a wartość grupy wzrosła kilkukrotnie.

W jaki sposób zamierzasz angażować i zmobilizować zespół do osiągania celów w ramach inicjatywy Integratora Logistycznego w OMIDA Group?

Robert: Razem z Zarządem OMIDA Group przygotowaliśmy już pewien zestaw narzędzi. Z doświadczenia wiem, że najlepszymi ambasadorami danej spółki są jej pracownicy. To dzięki ich biznesowym relacjom najskuteczniej możemy dotrzeć do innych podmiotów z informacją, że mamy apetyt na przejęcia innych spółek oraz powiększanie zespołu. Zamierzamy wdrożyć system premiowy dla pracowników, którzy wspomogą nas w znalezieniu takich podmiotów oraz efektywnym przeprowadzeniu rozmów z nimi. W zależności od wielkości transakcji, jaką będziemy mogli przeprowadzić, dzięki naszym pracownikom będzie, to minimum jedna dodatkowa pensja, do kilku przy dużych przejęciach.

Kolejnym sposobem jest zainteresowanie naszą Inicjatywą wszystkich interesariuszy OMIDA Group. Już informujemy o niej wszystkich naszych doradców, opiekunów bankowych, współpracowników, dostawców, klientów i prosimy również naszych pracowników, aby robili to samo. Zaczęliśmy również docierać do doradców M&A, tak aby stać się pierwszym kontaktem, gdy na rynku pojawi się podmiot z naszej branży, chcący dołączyć do większej grupy logistycznej lub sprzedać swoje aktywa.

W jaki sposób planujesz współpracować z innymi działami w OMIDA Group w celu optymalizacji procesów, osiągnięcia synergii, a także rozwoju Integratora Logistycznego?

Robert: Chciałbym zacząć od przedstawienia sposobu wyceny podmiotów w naszej branży i zobrazowania, z czego bierze się wartość i jak jest obliczana.

Czy możesz podzielić się swoją wizją rozwoju OMIDA Group na przyszłość? Jakie kierunki rozwoju uważasz za najważniejsze?

Robert: Myślę, że powinniśmy kontynuować pracę rozpoczętą przez Bartka i Marka. W DNA OMIDA Group jest rozwój usług w branży spedycyjnej wraz z poszukiwaniem synergii w zakresie transportu oraz logistyki kontraktowej. W tej kolejności powinniśmy się dalej rozwijać. Mamy solidne podstawy, aby rosnąć szybciej niż rynek.

Dziękujemy bardzo za wprowadzenie nas bliżej do tematu dotyczącego Integratora Logistycznego. Chcielibyśmy teraz zadać kilka pytań o charakterze bardziej osobistym, aby nasz zespół mógł Cię lepiej poznać jako nowego członka Grupy. :)

Jakie są Twoje „supermoce"? Jakie unikalne umiejętności i doświadczenia przyniesiesz do zespołu OMIDA Group, które mogą przyczynić się do sukcesu marki?

Robert: Moje „supermoce" to chyba skuteczność w przeprowadzaniu transakcji oraz wdrażaniu nowych inicjatyw i strategii. W swojej dotychczasowej karierze miałem styczność z wieloma przedsiębiorcami oraz firmami działającymi w wielu różnych branżach. Dzięki temu przy opracowywaniu koncepcji transakcji czy implementacji nowej strategii, zamiast „wymyślać koło na nowo" mogę syntetycznie korzystać z zestawu opracowań, które już przerabiałem. Oszczędza to wiele czasu oraz bardzo pomaga w unikaniu błędów.

Czy opowiesz nam o swoich prywatnych zainteresowaniach?

Robert: Zdecydowanie sport i aktywne spędzanie czasu, a także książki. Ku mojej radości, dzięki szybko rosnącej bibliotece audiobooków mogę w ostatnim czasie skutecznie łączyć jedno i drugie.

Dziękujemy za ciekawą rozmowę i poświęcony czas! Jesteśmy przekonani, że Twoje umiejętności i doświadczenie w dziedzinie inwestycji oraz M&A będą kluczowe dla rozwoju Inicjatywy Integratora Logistycznego. Wierzymy, że wspólnymi siłami osiągniemy sukces i przyczynimy się do wzrostu wartości naszej marki. Witamy Cię jeszcze raz w naszym zespole i życzymy owocnej współpracy w przyszłości.

robert-pikus

olivia business centre

Przeczytaj również

Wesołych Świąt Wielkanocnych  | Omida Logistics

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te Święta będą pełne radości oraz spokoju, a każdy moment spędzony z bliskimi niech przyniesie wiele wspomnień.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!  | Omida Logistics

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech magiczna atmosfera świąt przyniesie spokój i radość, a nadchodzący Nowy Rok obfitować będzie w sukcesy i pomyślność.

Albert Jachimowski, Ambasador Marki Omida Logistics, odniósł kolejne zwycięstwo na Gali Sparta MMA!  | Omida Logistics

Albert Jachimowski, Ambasador Marki Omida Logistics, odniósł kolejne zwycięstwo na Gali Sparta MMA!

Odkryj sukces Alberta Jachimowskiego, Ambasadora Marki Omida Logistics, na Gali Sparta MMA. Czytaj więcej o jego triumfie i nadchodzącej walce na Gali BFN w 2024 roku.

Gala Operatora Logistycznego 2023 | Omida Logistics

Gala Operatora Logistycznego 2023

W dniu 30 listopada 2023 roku odbyła się Gala Operatora Logistycznego 2023, na której Omida Logistics otrzymała wyróżnienie.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

  • Transport
  • Logistyka
  • Firma
  • Wycena Transportu
  • Kontakt
    • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.