Logistyka 4.0 - Cyfryzacja łańcucha dostaw i rewolucja technologiczna w transporcie i spedycji

Logistyka 4.0 - Cyfryzacja łańcucha dostaw i rewolucja technologiczna w transporcie i spedycji | Omida Logistics
Transport TSL - Omida Logistics

W TSL od jakiegoś czasu posługujemy się określeniem logistyki 4.0 i transportu 4.0, czyli dążenia do rozwoju współczesnego łańcucha dostaw w celu utrzymania jak najwyższej jakości usług w sektorze TSL przy zachowaniu ich optymalnego kosztu. Na potrzeby tego artykułu wykorzystamy określenie TSL 4.0, ponieważ w przypadku Omida warto również wspomnieć o spedycji i potrzebach rozwojowych tej części sektora TSL. Automatyzacja i cyfryzacja całego procesu od momentu wyjścia produktu z fabryki, aż do momentu dostarczenia do klienta docelowego to jedno z założeń TSL 4.0.

Najczęściej wymienianym etapem podczas rozważań nad modernizacją aktualnego stanu jest wielopłaszczyznowa integracja systemów informatyczno-technologicznych zaangażowanych w obsługę magazynów, jaki i wszystkich procesów obsługi klienta oraz tych zachodzących w momencie, gdy ładunek jest już w drodze. alternatywnie: zachodzących w trakcie transportu ładunku. Stale rosnące koszty przewozu ładunków w transporcie drogowym oraz jego wysoka emisja CO2 zmusza firmy transportowe takie jak nasza do natychmiastowego rozpoczęcia działań mających na celu zniwelowanie negatywnych skutków wzrostu popytu na transport drogowy i poszukiwania lepszych rozwiązań dla naszych klientów. Dążąc do modernizacji intralogistyki i rozważając nad lepszym jutrem dla naszej planety, rozmawiamy o jeszcze sprawniejszym zarządzaniu łańcuchem dostaw przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii w transporcie i systemów optymalizujących czas, powierzchnię oraz emisję. Tym właśnie jest dla nas TSL 4.0

TSL 4.0 - definicja

Sieć powiązań niezależnych systemów logistyczno - spedycyjno - transportowych wykorzystująca dużą ilość danych w celu zwiększenia możliwości procesowych oraz automatyzacji powtarzalnych procesów wewnątrz organizacji, ale również poza jej strukturami podczas współpracy między podmiotami zaangażowanymi w obsługę ładunku. Główne cele stawiane przed nami to standaryzacja, dopasowanie do potrzeb klienta, redukcja emisji CO2 oraz elastyczność i bezpieczeństwo na każdym etapie procesu transportowego od momentu wytworzenia towaru do momentu otrzymania towaru przez klienta końcowego. Popularnymi w TSL 4.0 narzędziami są autonomiczne pojazdy/maszyny/urządzenia systemy automatyczne i uczące się, chmura danych, WMS na magazynie sprzężony z systemami po stronie klienta (e-commerce, CMS, CMR, ERP i magazyny zewnętrzne), technologie RFID i beacony oraz bezzałogowce przygotowane do wykonywania konkretnych zadań. Ważne w tym wszystkim jest połączenie i integracja pomiędzy tymi systemami oraz umożliwienie czerpania wiedzy o procesach nie ograniczając się do 1 czy 2 platform, a łącząc je ze sobą. To właśnie integracja systemów i tworzenie sieci są w stanie zrewolucjonizować transport i procesy w nim zachodzące.

Omida Logistics - Logistyka 4.0

Co planuje Omida w związku z rozwojem TSL 4.0?

W Omida zawsze idziemy z duchem czasu i stawiamy na szybki rozwój struktur oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii. Cyfrową modernizację procesów backoffice mamy już za sobą. Przyniosła zdecydowanie więcej korzyści, niż się spodziewaliśmy. Czas obiegu jednego dokumentu jest w tym momencie bardzo zadowalający, co przekłada się na zadowolenie klientów z czasu obsługi procesów, a cashflow firmy uległ znacznej poprawie.

Nie zamierzamy zatrzymywać tej wiedzy i technologii tylko dla siebie. Chcemy, aby dobrze zapowiadające się firmy mogły się od nas uczyć. Jeśli ktokolwiek będzie chciał dowiedzieć się o tym, jak cyfrowo wspierane są procesy w Omida Group, to z przyjemnością opowiemy o tym i umożliwimy działanie w sprawdzonym przez nas modelu. W zasadzie już dzisiaj dzieje się to za sprawą BPO Champions i współpracy spółek z portfela Omida Group. Choć wykorzystujemy w maksymalnym stopniu to, co udało nam się stworzyć, to jest jeszcze wiele do zrobienia na drodze do osiągnięcia statusu tak zaawansowanej cyfrowo organizacji, jak to sobie zaplanowaliśmy. Właśnie dlatego planujemy nieustannie inwestować w cyfrowe produkty i nowoczesne rozwiązania aż do momentu, w którym nasza obsługa będzie uchodzić za najlepszą w Polsce i Europie.TSL 4.0 to nasza droga do cyfrowej ery transportu.

Przeczytaj również

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie | Omida Logistics

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie

Łańcuch chłodniczy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury.

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna - specjalizuje się w zarządzaniu dostawami, transportem i składowaniem towarów. Optymalizuje łańcuch dostaw, zapewniając efektywność biznesową. Poznaj jej obowiązki i zakres działań.

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje? | Omida Logistics

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje?

Giełda transportowa to specjalizowana platforma online, służąca do wymiany informacji i zawierania transakcji między różnymi podmiotami w branży transportowej.

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą.

Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu Road To Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw towarów na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

  • Transport
  • Logistyka
  • Firma
  • Wycena Transportu
  • Kontakt
    • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.