Jak działa firma transportowa?

Jak działa firma transportowa? | Omida Logistics

Firma transportowa to jednostka, która świadczy usługi przewozu różnego rodzaju ładunków. Są one na tyle zróżnicowane, że do ich przewozu należy stosować specjalne naczepy, kontenery lub zbiorniki. Aby świadczyć usługi związane z transportem ładunków, należy spełnić kilka wymagań formalnych, o których mowa będzie w dzisiejszym wpisie.

Czym jest firma transportowa?

Firma transportowa zajmuje się przewozem ładunków różnego typu. Transport jest wykonywany różnego rodzaju środkami, takimi jak:

 • pojazdy samochodowe (w tym zespołami pojazdów, składających się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy),
 • linie kolejowe,
 • statki morskie i śródlądowe,
 • statki lotnicze.

W ramach transportu drogowego przedsiębiorca może także świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Licencje czy zezwolenia co do zasady nie dotyczą tylko przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym. W innej sytuacji przedsiębiorca musi spełnić określone warunki.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otworzyć firmę transportową?

Aby otworzyć firmę transportową, należy mieć na uwadze, że działalność w zakresie usług transportu towarów, a także w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy to działalności regulowane prawnie. Oznacza to, że ich wykonywanie wymaga spełnienia określonych warunków:

 • posiadania stałej siedziby,
 • posiadania certyfikatów wynikających z kompetencji zawodowych,
 • uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
 • uzyskania licencji wspólnotowej lub licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie ładunków,
 • posiadania zdolności finansowej, która zapewni płynność w prowadzeniu działalności i zminimalizuje ryzyko bankructwa. 

Należy pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej obarczone jest różnymi rodzajami ryzyka. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w transporcie, być odpowiedzialnym za zabezpieczenia transportowanego mienia lub surowców, dbać o wiarygodności dokumentów i ochronę środowiska, wdrażając w tych procesach najnowsze technologie.

Jakie usługi oferuje firma transportowa?

Firma transportowa w zależności od typu działalności może oferować szeroki wachlarz usług. Usługi, jakie wykonywane są przez firmę transportową, powoduje, że konieczny jest innowacyjny sprzęt różnego typu, by usprawnić i zmaksymalizować szybkość realizacji procesu transportowego. Nasza firma oferuje bardzo dużą możliwość wyboru - zarówno w przypadku transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Poniżej przedstawiamy kilka usług transportowych oferowanych przez naszą firmę:

Odwiedź zakładkę związaną z usługami transportowymi. W zakładce tej można znaleźć szczegółowo opisane rodzaje transportu oraz ich zalety. Dzięki takiemu streszczeniu wszystkich rodzajów transportu, w łatwy sposób można dobrać usługę do własnych potrzeb. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu za pomocą naszego formularza osadzonego po prawej stronie. Z wielką chęcią odpowiemy na wszystkie pytania związane z dziedziną transportu, logistyki i spedycji.

Przeczytaj również

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie | Omida Logistics

Łańcuch chłodniczy - definicja i zarządzanie

Łańcuch chłodniczy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych, szczególnie tych, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury.

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna - specjalizuje się w zarządzaniu dostawami, transportem i składowaniem towarów. Optymalizuje łańcuch dostaw, zapewniając efektywność biznesową. Poznaj jej obowiązki i zakres działań.

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje? | Omida Logistics

Giełda transportowa - czym jest i jak funkcjonuje?

Giełda transportowa to specjalizowana platforma online, służąca do wymiany informacji i zawierania transakcji między różnymi podmiotami w branży transportowej.

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą. | Omida Logistics

Wywiad: Omida Logistics — Road to Ukraine. Transport towaru na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska. | Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw pomiędzy Europą a Ukrainą.

Wywiad z Pawłem i Maciejem, którzy są inicjatorami projektu Road To Ukraine, w którym specjalizują się w ciągłym procesie dostaw towarów na trasie Polska-Ukraina oraz Ukraina-Polska.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

 • Transport
 • Logistyka
 • Firma
 • Wycena Transportu
 • Kontakt
  • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.