Bezpieczeństwo w Transporcie w 2021 roku

Bezpieczeństwo w Transporcie w 2021 roku | Omida Logistics
Bezpieczeństwo transportu w 2021 roku

Czym jest bezpieczeństwo w transporcie?

Jest to szeroko rozumiana definicja skupiająca się głównie na trzech elementach: czynniku ludzkim, procedurach wynikających z odpowiedniego załadowania i rozładowania towarów oraz na procesie technologicznym, rozumianym jako zaplecze techniczne oraz technologie i systemy wspomagające bezpieczeństwo ładunku i kierowcy. Można więc śmiało wykreować stwierdzenie, że bezpieczeństwo w transporcie odnosi się do zapewnienia jak najbardziej korzystnych warunków przejazdu kierowcy, a także powierzonego mu towaru oraz zapewnieniu jak najszybszego przepływu informacji z wykorzystaniem cyfrowych rozwiązań dedykowanych do obsługi transportu.

Bezpieczeństwo Technologiczne w transporcie w XXI w.

Inteligentne Systemy Transportowe zdobywają coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w krajach Unii Europejskiej. IST powstają w wyniku zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w sektorze transportu. Tego rodzaju zastosowania są opracowywane dla różnych rodzajów transportu (drogowy, kolejowy, lotniczy, wodny) oraz z myślą o wzajemnych powiązaniach między nimi. IST mogą mieć bardzo pozytywne skutki, jeśli chodzi o efektywność, ekologiczność i bezpieczeństwo transportu dzięki zastosowaniu technologii przetwarzania siatkowego. Technologia przetwarzania siatkowego to system informatyczny posługujący się zbiorem dedykowanych komputerów oraz aplikacji mobilnych. W codziennej eksploatacji może się zdarzać, że dochodzi do przeciążenia zasobów wykorzystywanych przez jeden system aplikacyjny, podczas gdy pozostałe systemy nie są w ogóle wykorzystywane przez użytkowników. Problem sztywnego przydziału oprogramowania do sprzętu może zostać zniwelowany dzięki zastosowaniu koncepcji przetwarzania siatkowego.

Na co zwrócić uwagę chcąc zagwarantować bezpieczny transport?

Aby zagwarantować bezpieczny transport dla swojego towaru musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Z punktu widzenia klienta najważniejszą czynnością będzie dobór sprawdzonego i pewnego przewoźnika, który posiada nowoczesną flotę pojazdów. Równie ważną czynnością będzie możliwość śledzenia swojego towaru na mapie dzięki programom telematycznym, które informują użytkownika o bieżącej lokalizacji transportu oraz jego stanie technicznym.

Bezpieczeństwo transportu w 2021 roku

Na co zwrócić uwagę przy załadunku i zabezpieczeniu towaru?

Bezpieczeństwo podczas przejazdu uzależnione jest od ustosunkowania się do obecnie panujących przepisów mówiących o tym, w jaki sposób umieszczać towar na pojeździe oraz jak prawidłowo go przewozić. Ładunek nie może ograniczać widoczności kierowcy i zasłaniać świateł pojazdu, urządzeń sygnalizacyjnych czy tablic rejestracyjnych. Towary muszą być również odpowiednio zabezpieczone przed zmianą położenia oraz równomiernie rozłożone, aby nie obciążać tylko jednej osi pojazdu.

Cechy bezpiecznego transportu

· Odpowiednie zabezpieczenie towaru przed przemieszczaniem. Pomocne w tym przypadku będą pasy i maty mocujące, które utrzymają towar w jednakowej pozycji przez całą podróż. · Akcesoria pomocnicze w zabezpieczaniu, które każdy kierowca powinien posiadać. Są to: pasy transportowe, napinacze, narożniki ochronne, rękawy ochronne, taśmy, haki, klamry, zawiesie, linki a także drążki, belki rozporowe i siatki zabezpieczające. · Odpowiednie szkolenie kierowców, pozwalające podejmować im wyzwania, z którymi będą musieli zmierzyć się na trasie, lub w przypadku kiedy coś stanie się z transportowanym towarem. · Kontrole ładunku podczas transportu dzięki odpowiednim czujnikom i systemom zamontowanym w ciężarówce.

Bezpieczeństwo transportu w 2021 roku

Systemy bezpieczeństwa w transporcie

Systemy bezpieczeństwa w transporcie możemy podzielić na dwa filary. Pierwszy z nich odpowiada ogólnemu bezpieczeństwu kierowców poruszających się po trasach w Europie. W latach 2004-2008 zrealizowano projekt SafetyNet, który zapoczątkował powstanie narzędzia wspomagającego zarządzanie bezpieczeństwem poprzez ujednolicenie procedur i metod analizy danych o bezpieczeństwie w całej Europie oraz dostarczenie wiedzy o skutecznych metodach działań prewencyjnych. Narzędzie to nosi nazwę ERSO – European Road Safety Observatory. Drugi filar odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo kierowców podczas transportu towarów.

Bezpieczeństwo kierowców

Dbając o komfort podróży kierowców zadbano o ich bezpieczeństwo. Jednym z wielu udogodnień są drzwi antywłamaniowe, które nie pozwalają w trakcie postoju, snu czy odpoczynku włamać się do kabiny lub naczepy. Kolejnym udogodnieniem jest zastosowanie systemów telematycznych, które monitorują pozycję pojazdu nadając jego aktualne położenie do centrali, więc w przypadku kradzieży ciężarówki będzie można liczyć na szybką reakcję. System ten informuje również kierowcę o tym, czy znajduje się w niebezpiecznym miejscu na przykład na niebezpiecznym parkingu. Przydatne w informowaniu kierowców są również czujniki: paliwa, otwarcia naczepy, kontroli ciśnienia w oponach, obluzowania towaru i zwiększenia temperatury w naczepie (w przypadku chłodni).

Ubezpieczenia w transporcie

  • Ubezpieczenie CARGO
  • Ubezpieczenie OCP
  • Ubezpieczenie OC Spedytora

Więcej informacji na temat ubezpieczeń w transporcie znajdziecie w naszym kolejnym wpisie, który pojawi się niebawem.

Przyszłość bezpieczeństwa transportu

Sztuczna inteligencja zapewniająca bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe już teraz wykorzystywane są w przemyśle transportowym. Te zaawansowane technologie będą wdrażane na coraz szerszą skalę, gdyż firmy i floty zaczną stawiać na większą produktywność i bezpieczeństwo (np. system automatycznego gaszenia naczepy). Przedsiębiorstwa, które będą nadążać za rozwojem techniki, zaczną zyskiwać przewagę nad konkurencją w swojej branży.

Czy pojazdy elektryczne zapewnią bezpieczeństwo w przyszłości?

Pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne i chętniej wykorzystywane nawet w przypadku floty samochodów dostawczych. Wraz z ekspansją tego segmentu, również monitoring floty obejmie dane unikatowe dla segmentu pojazdów elektrycznych, np. czas ładowania tirów, średnie zużycie kilowatogodzin czy położenie najbliższej stacji ładowania. Wiąże się to z poprawą komfortu jazdy, brakiem emisji CO2 oraz zmniejszeniem ryzyka spowodowanego np. zapaleniem się silnika czy paliwa.

Tworzenie łańcuchów komunikacyjnych

Firmy transportowe dążyć będą do tego, aby możliwe było stworzenie bezpiecznych, trwałych, z logistycznego punktu widzenia praktycznych i w związku z tym efektywnych systemów łańcuchów transportowych, w tym rozwiązań łączących transport na dużych odległościach w całej Europie. Systemy takie przekazywać będą informacje o wypadkach, utrudnieniach w ruchu, niekorzystnych warunkach pogodowych oraz możliwości popełniania przestępstw na danym obszarze.

Bezpieczeństwo transportu musi być odpowiednio dobrane do wielu zmiennych (wartość przesyłki, rodzaj opakowania, możliwości zniszczeń), które indywidualnie powinno być dobierane do każdego zlecenia przy określeniu na przykład środka transportu, jaki będzie najlepszy, wytyczeniu optymalnej trasy przejazdu i określenie bezpieczeństwa w granicach państwa/państw będących na trasie. Taki proces może być zagwarantowany poprzez profesjonalną ochronę transportów i/lub poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod, związanych z zastosowaniem całodobowego monitorowania środków transportu. Szczegóły dotyczące procesu transportu i bezpieczeństwa kierowców i towarów można uzyskać za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie.

Przeczytaj również

Ekologiczna odpowiedzialność na pierwszym miejscu, czyli o rozwoju transportu intermodalnego | Omida Logistics

Ekologiczna odpowiedzialność na pierwszym miejscu, czyli o rozwoju transportu intermodalnego

Omida Intermodal staje na czele transformacji w branży logistycznej, zapewniając swoim klientom znaczący wpływ na zmniejszenie negatywnego skutku transportu na środowisko.

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki? | Omida Logistics

Firma logistyczna — czym jest i jakie są jej obowiązki?

Firma logistyczna - specjalizuje się w zarządzaniu dostawami, transportem i składowaniem towarów. Optymalizuje łańcuch dostaw, zapewniając efektywność biznesową. Poznaj jej obowiązki i zakres działań.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się i zyskaj więcej. Dołącz do subskrybentów newslettera Omida Logistics. Bądź na bieżąco z aktualnościami i ofertami TSL.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

  • Transport
  • Logistyka
  • Firma
  • Wycena Transportu
  • Kontakt
    • PolskiEnglishEspañolRomână
Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności  

Z dniem 19.06.2023 nastąpiła zmiana danych adresowych. Aktualne dane znajdują się w zakładce kontakt.